KTMM Başkanı Çubarov: Nariman Celal, 15 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Eylül 2021, 23:11
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Eylül 2021, 23:11

Rus işgalci güçleri 4 Eylül’de Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i hukuksuz şekilde alıkoydu. KTMM Başkanı Refat Çubarov, Nariman Celal’in işgalci yönetim tarafından sabotaj yapmakla suçlandığını ve Rusya kanunları gereği 15 yıl hapsinin öngörüldüğünü duyurdu.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i Rusya Ceza Kanunu’nun 281. maddesine göre “sabotaj” yapmakla suçladı. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, bugün Facebook hesabından yaptığı paylaşımla Rus işgalcilerce hukuksuz şekilde alıkonulan 5 Kırım Tatarından biri olan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in, alıkonulduğu andan itibaren aynı günün akşamının geç saatlerine kadar elleri kelepçeli ve başına çuval geçirilmiş halde yoğun psikolojik baskı altında tutulduğunu bildirdi.

Çubarov, avukatından edindiği bilgileri aktararak, Nariman Celal’in işgalci yönetim tarafından “sabotaj yapmakla” suçlandığını ve buna göre Rusya Ceza Kanunu’nun 281. maddesi kapsamında da 15 yıl hapsinin öngörüldüğünü belirtti. Çubarov da birçok yetkili gibi Rus işgalci yönetimin bu hukuksuz şekildeki alıkoyma ve uygulamalarını; Rusya’nın engel olamadığı Kırım Platformu’na yönelik “intikam gösterisi” olarak değerlendirdi.

ÇUBAROV: KIRIM PLATFORMUNUN İNTİKAMI

KTMM Başkanı Refat Çubarov, konuya ilişkin QHA’yayaptığı açıklamada Rusya’nın bu tür suçlamalarının, Celal’in tavizsiz siyasi duruşu nedeniyle intikam almak için olduğunu ifade etti. Ayrıca Çubarov, Celal’in 6 Eylül 2021 Pazartesi günü mahkemeye çıkarılacağını ve hakkında bir karar alınacağını söyledi. Çubarov, Kırım Tatar milli hareketin aktivistlerine yönelik yeni baskı dalgasının, Kremlin’in engellemeye çalıştığı ancak başarılı şekilde gerçekleştirilen “Kırım Platformu” için işgalci gücün intikamı olduğunu kaydetti.

Öte yandan FSB’nin diğer alıkonulan Kırım Tatarlarından Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov için de benzer “sabotaj” suçlamalarında bulunduğu öğrenildi.

Resim