KTMM Başkanı Çubarov, Letonya Parlamentosuna teşekkür etti

Haberler
Anife Bilal
10 Mayıs 2019, 16:36
Anife Bilal
10 Mayıs 2019, 16:36

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıyan Letonya Parlamentosuna teşekkür etti.

Letonya’nın Ukrayna’dan sonra Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanınan ilk devlet olduğunu belirten KTMM ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Çubarov şu ifadelerde bulundu:

“Kırım Tatar Milli Meclisi olarak söz konusu kararın Letonya Parlamentosunda incelenmesi ve onaylanması konusunda destek olan tüm dost ve ortaklarımıza teşekkür ediyoruz. Özellikle Letonya Parlamentosu Başkanı Inara Murniece, Başkan Yardımcısı Dagmāra Beitnere-Le Galla, Parlamento Dışişleri Komitesi Başkanı ve tüm komite üyelerine, Parlamentonun Avrupa İşleri Komitesi üyelerine, Letonya Parlamentosu milletvekillerine, Letonyalı gazeteciler ve sivil aktivistlere minnettarız. Ve tabii ki sürecin tüm aşamalarında Letonyalı ve Ukraynalı diplomatların (da) rolü çok büyüktü.”

Letonya Parlamentosu, 9 Mayıs 2019 tarihinde kabul ettiği kararla, 18 Mayıs 1944 yılında gerçekleşen Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdı.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.
 
Ukrayna’da Kırım Tatar sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar sürgününün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığı’na bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.