KTMM Başkanı Çubarov'dan Ukrayna Cumhurbaşkanı ve Kırım Platformu katılımcılarına çağrı

Haberler
Anife Bilal
09 Eylül 2021, 14:18
Anife Bilal
09 Eylül 2021, 14:18

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Kırım Platformu katılımcılarına seslenerek, işgal altındaki Kırım’da son günlerde gerçekleşen baskınlarla ilgili devletlerarası istişarelerde bulunma çağırısında bulundu.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, dün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Kırım Platformu katılımcılarına seslendi. Rus işgalci güçlerin, 3-4 Eylül’de Kırım’da toplu baskınlar düzenlediğini, baskınlar sonucu Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve Kırım Tatarları Eldar Odamanov, Asan Ahtemov, Aziz Ahtemov, Şevket Useinov’un alıkonulduğunu hatırlatan Çubarov, “Alıkonulan 5 Kırım Tatarı, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal da dahil olmak üzere işkenceye ve diğer zalim ve aşağılayıcı muamelelere maruz kaldı.” diye vurguladı.

İŞGALCİLER, KIRIM TATARLARINI VE AİLELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Rus işgalcilerin hukuksuz eylemleri sonucu KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’a “sabotaj” düzenleme suçlamasını yöneltildiğini belirten Çubarov, 8 Eylül’de ise KTMM üyesi Eldan Mensitov’un işgalci güçler tarafından alıkonulduğuna dikkat çekti. KTMM Başkanı Çubarov, “İşgal altındaki Kırım’dan gelen bilgiler, işgalci Rus güçlerin, Kırım Tatarları ve ailelerini yakından takip ettiğine işaret ediyor” diye belirtirken, yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Sayın Ukrayna Cumhurbaşkanı!

Sayın Kırım Platformu katılımcı devletlerinin Cumhurbaşkanları ve Başbakanları!

Rus işgalci yönetiminin, yerli halk Kırım Tatarlarına karşı gerçekleştirdiği yeni baskı dalgasının, KTMM üyeleri ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeleri dahil olmak üzer,e Kırım Platformu Zirvesine katılan Kırım Tatarlarını cezalandırma hedefi dışında ayrıca Kırım Platformu katılımcı devletlerinin Kırım Platformu Deklarasyonu’nda yer alan amaç ve ilkeleri savunmadaki güç ve kararlılığını test ettiği açıkça görülüyor. Son günlerde Kırım’da yerli halk Kırım Tatarlarına karşı yönelik zulmün ağır sonuçlarını önlemek ve Rus işgalciler tarafından alıkonulan tüm Kırımlı siyasi tutsakların serbest bırakılmasını sağlamak için KTMM, sizi acil bir şekilde Kırım Platformu çerçevesinde, saldırgan Rusya Federasyonu’nun geçici işgali altında bulunan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) kentinde yasa dışı olarak KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve diğer Kırım Tatarlarının alıkonulması bağlamında oluşan durumu tartışmak üzere devletlerarası istişarelerde bulunmaya çağırıyor

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından bugün yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen sözde “sabotaj eyleminin” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü.FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

KTMM BAŞKAN YARDIMCISI CELAL DAHİL 5 KIRIM TATARI ALIKONULDU

Bilindiği üzere işgal altındaki Kırım’da, 3 ve 4 Eylül günleri içinde Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in yanı sıra 4 Kırım Tatarı (Eldar Odamanov, Aziz Ahtemov, Asan Ahtemov, Şevket Useinov) daha alıkonuldu. Kırım Tatarlarının götürüldüğü yer hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. İlk Kırım Tatarının alıkonulmasında bir buçuk gün geçtikten sonra işgalcilerden alıkonulan Kırım Tatarlarının bulunduğu yere dair açıklama yapıldı. Sözde soruşturma görevlisi Vitaliy Vlasov, avukat İslam Velilayev’e yaptığı açıklamada alıkonulan 5 Kırım Tatarının FSB binasında tutulduğunu bildirdi.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

3 KIRIM TATARI 4 KASIM’A KADAR TUTUKLU KALACAK

Bilindiği gibi, sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, dün KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında 4 Kasım’a kadar tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’i “sabotaja yardım etmek” ile suçluyor.