KTMM Başkanı Çubarov'dan Rusya'nın, Kırım Tatarlarına yönelik getirdiği kısıtlayıcı "önlemler"e tepki

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ağustos 2021, 10:31
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ağustos 2021, 10:31

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Kırım Platformu arifesinde ve Ukrayna’nın Bağımsızlığının 30’uncu yıl dönümünde Rus işgalci yönetiminin, Kırım Tatarlarına dağıttığı “uyarı kağıtlarına” tepki gösterdi.

Rus işgalcileri, Kırım Platformu ve Ukrayna’nın Bağımsızlığının 30’uncu yıl dönümü öncesi Kırım Tatar aktivistlere “uyarı kağıtlar” dağıttı. Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Rus işgalcilerin, Kırım’da, Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeleri de dahil olmak üzere Kırım Tatarlarına “uyarı kağıtları” getirmesine tepki gösterdi. Çubarov, bugün yayımladığı açıklamasında şunları kaydetti:

“Kırım Platformunun arifesinde ve Ukrayna’nın Bağımsızlığının 30’uncu yıldönümünde geçici olarak işgal edilen Kırım’da, Rus cezalandırıcılar, tabii ki Meclis (Kırım Tatar Milli Meclisi) üyeleri ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeleri de dahil olmak üzere çok sayıda Kırım Tatar aktiviste ‘Ukrayna Bağımsızlık Günü vesilesiyle organize edilen izinsiz etkinliklere’ katılmanın kabul edilemezliği konusunda ‘uyarılar’ dağıttığı bildiriliyor.