KTMM Başkanı Çubarov’dan Ramazan Bayramı mesajı

Güncel
Anife Bilal
02 Mayıs 2022, 13:01
Anife Bilal
02 Mayıs 2022, 13:01

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ramazan Bayramı vesilesi ile tebrik mesajı yayımladı. Bu yıl Ukrayna’da yaşayan Müslümanların zor şartlar altında oruç tuttuğunu belirten Çubarov, “Allah her insana, her aileye mutluluk, huzur ve refah ihsan eylesin!” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Refat Çubarov, Ramazan Bayramı vesilesi ile bugün sosyal medyada yayımladığı mesajda tüm Müslüman aleminin Ramazan Bayramı’nı kutladı.

Bu yıl Ukrayna’daki Müslümanların savaş şartları altında oruç tutmak zorunda kaldığına dikkat çeken KTMM Başkanı yayımladığı mesajda, gelecek bayramları Rus işgalinden kurtarılan Ukrayna topraklarında kaydetme temennisini dile getirdi.

Çubarov mesajında şu ifadelere yer verdi:

Ukrayna Müslümanları, tüm vatandaşlarıyla birlikte Ukrayna devletini Rus saldırganından koruyor. Ukrayna Müslümanları, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, bölgesel koruma birlikleri, gönüllüler arasında görev yapan iman kardeşlerinin cesareti ve bağlılığıyla gurur duyuyor.

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Rus işgalcilere karşı kahramanca karşı koyması, Ukrayna toplumunun birleşmesi, Ukrayna’ya verilen benzeri görülmemiş uluslararası destek, Rus işgali altındaki Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının, Ukrainlerin ve diğer etnik grupların, Kırım’ın en kısa zamanda Rus işgalinden kurtarılması umutlarını güçlendirdi.

Kırım Tatar halkının anavatanına bağlılığı, Rus işgalcilerin 2014 yılında Kırım topraklarına getirdiği kötülüğü, saldırganlığı ve yalanları reddetmesi, Ukrayna devletine sadık kalması, Kırımlı siyasi tutsakların FSB’nin işkence odalarındaki yenilmezliği, yarımadanın işgalden kurtarılmasının kaçınılmazlığını garanti etmektedir.

KTMM ve şahsım adına, Ukrayna Müslümanlarının Ramazan Bayramını kutluyorum.

Yüce Allah bize Ukrayna devletini savunma ve yakın gelecekte Kırım da dahil olmak üzere Rusya Federasyonu tarafından işgal edilen tüm Ukrayna topraklarını kurtarma gücü versin.

Allah her insana, her aileye mutluluk, huzur ve refah ihsan eylesin!