KTMM Başkanı Çubarov'dan Kırımlı erkeklere çağrı: Rusya'nın, işlediği uluslararası suça sizi de ortak etmesine izin vermeyin!

Haberler
E. K.
02 Mart 2022, 14:05
E. K.
02 Mart 2022, 14:05

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rus işgali altında bulunan Kırım’da ikamet eden askerlik yaşındaki erkeklere çağrıda bulunarak, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı savaşa katılmamak için ellerinden geleni yapmasını istedi. Çubarov, askerlik yaşında olan ve Rus ordusuna alınabilecek erkekleri geçici olarak Kırım’ın dışına çıkmaya çağırdı.

Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’nın ana kısmına saldırmasının ardından Rusya, işgal ettiği Kırım’dan Ukrayna’nın ana kısmına askeri teçhizat ve asker göndermeye başladı. Bununla beraber, Rus işgalcilerin, Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşa göndermek için yarımadada askerlik yaşında olan Kırım Tatarları başta olmak üzere Kırımlıları Rus ordusuna aldığına dair haberler gelmeye başladı.

Bugün Kıyiv’deki Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ofisinden sosyal medya hesabı üzerinden canlı yayın yapan KTMM Başkanı Refat Çubarov, 8 yıldır Rus işgali altında bulunan Kırım’da yaşayan erkeklere seslenerek onları Rusya’nın işlediği suça ortak olmamaya çağırdı.

Çubarov, Kırım’da bu günlerde işgalci Rus yönetiminin, askerlik yükümlülüğü olan Ukrayna vatandaşı Kırımlı erkekleri, Ukrayna’ya karşı savaşa göndererek, kendi yurttaşlarını öldürmeye göndermek için ordusuna almaya yönelik faaliyetlerde bulunduğunu kaydetti.

“GEÇİCİ OLARAK KIRIM’DAN ÇIKMAYA ÇALIŞIN”

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Çubarov şöyle konuştu:

“En önemlisi, Rusya Federasyonu yönetimi tarafından işlenen uluslararası suça sizi kimsenin ortak etmesine en ufak bir şans dahi vermemeniz çok önemli. Bugün Ukrayna’ya ve vatandaşlarına karşı yapılanların hepsi uluslararası suçtur. Lütfen kararınızı verin. Şu an Kırım’dan Ukrayna’nın ana kısmına (karayoluyla) çıkmak imkansız. Başka yollarla geçici olarak Kırım’dan çıkmaya çalışın. Ben askerlik yaşında olup, Ukrayna’nın ana kısmında yurttaşlarını öldürmek için Rus ordusuna alınabilecek erkeklerden söz ediyorum. Kırım’dan çıkmanın çaresini bulun. Ama eğer sizi artık bu durma düşürdülerse seçimi kendiniz yapın… Ya elinize silah alıp sizin gibi insanları öldürürsünüz, böylece ellerinizi kana bularsınız ve ne kendiniz ne de torunlarınız ellerinizdeki bu kanı asla temizleyemezsiniz. Ya da bunu kabul etmeyin ve işgalci ülke size karşı yasaları uyarınca gereken tedbirleri uygulasın, bu hapis cezası da olabilir.”

Rusya’da bile artık on binlerce insanın Ukrayna’ya Ukraynalıları öldürmeye gönderilmemek için açık açık askerliğe gitmeyi reddettiğini ifade eden Çubarov, “Kırım’da yaşayanlar ve Ukrayna’nın ana kısmındakiler ise aynı ülkenin vatandaşlarıdır. Kırım sadece geçici işgal altında. Şimdi de Moskova aynı rejimi Ukrayna’nın ana kısmında uygulamak istiyor. Lütfen, şu an Ukrayna’nın ana kısmında insanları öldürenlerin saflarında olmayın.” dedi.