Kremlin esiri Prıhodko'nun eşi ve kızı işgal edilen Kırım'da acımasızca darp edildi!

Haberler
Anife Bilal
04 Ocak 2021, 15:15
Anife Bilal
04 Ocak 2021, 15:15

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Ukraynalı aktivist, siyasi tutsak Oleg Prıhodko’nun eşi ve kızına saldırı düzenlendiği bildirildi. Ukrayna’da faaliyet gösteren Svoboda (Özgürlük) Partisi Başkanı Oleg Tyagnıbok, kadınların Prıhodko’ya destek verdiği için saldırıya uğradığını açıkladı.

Ukrayna’da faaliyet gösteren Svoboda (Özgürlük) Partisi Başkanı Oleg Tyagnıbok, işgalciler tarafından kurmaca suçlamalarla yasa dışı bir şekilde alıkonulan Ukraynalı aktivist, siyasi tutsak Oleg Prıhodko’nun eşi ve kızının dün saldırıya uğradığını açıkladı. Tyagnıbok tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, iki kadının evlerinin yakınında birkaç kişi tarafından acımasızca dövüldüğünü belirtti.

PRIHODKO’YA DESTEK VERDİKLERİ İÇİN SALDIRIYA UĞRADILAR

Tyagnıbok, kadınların Prıhodko’ya verdikleri destek nedeniyle saldırıya uğradıklarının altını çizerek, “İşgal altındaki Kırım’da, Kremlin esiri Oleg Prıhodko’nun eşi ve kızına saldırı düzenlendi. Bilinmeyen kişiler, Oleg’e destek verdikleri için kadınları evleri yakınında acımasızca dövdü.” dedi.

PRIHODKO DAVASI

Rus işgali altındaki Kırım’da FSB, 9 Ekim 2019 tarihinde Prıhodko’nun evinde arama düzenledi. FSB görevlileri aramadan sonra yaptıkları açıklamada, garajda 200 TNT tipi patlayıcı, el bombası pimi ve yaralayıcı parçalar (doğranmış kaynak elektrotları) bulduğunu iddia etti.

İşgalciler, Prıhodko’nun Sak kentinde bulunan valilik binasını patlatma girişimi için hazırlandığını ve Prıhodko’nun alıkonulmasıyla terör eyleminin önlendiğini ileri sürdü.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, Prıhodko’nun Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi) ve 223.1. maddesi (patlayıcı maddeleri ve cihazlarının yasa dışı üretimi) çerçevesinde suçlandığını belirtti.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesinde, 16 Aralık 2020 tarihinde yapılan duruşmada, Rus savcı Prihodko için 11 yıl hapis ve 200 bin ruble para cezası talep ettiğini açıkladı.