Kovid-19'a yakalanan Kırım Tatar siyasi tutsağın tutukluluk süresi uzatıldı

Haberler
Anife Bilal
13 Ağustos 2021, 18:56
Anife Bilal
13 Ağustos 2021, 18:56

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yasa dışı alıkonulan Zekirya Muratov’un tutukevinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığı öğrenildi. Buna rağmen Rus mahkemesi, siyasi tutsağın tutukluluk süresini uzatma kararı aldı.

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde, yasa dışı alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Zekeriya Muradov’un tutukevinde Kovid-19 ve iki taraflı zatürre teşhisi konuldu. Öte yandan Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Güney Askeri Bölge Mahkemesi, bugün yapılan duruşmada, Kırım Tatar siyasi tutsağının esaret süresini 17 Kasım 2021’e kadar uzatma kararı aldı. Konu ile ilgili açıklama yapan avukat Emine Avamileva, “Sağlık durumundan dolayı Zekeriya Muradov duruşmaya getirilmedi… Savunmanın başvurusuna rağmen mahkeme, tutukluluk süresini 17 Kasım 2021 tarihine kadar uzattı.” konuştu.

TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz 2020 tarihinde sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenlemişti. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonulmuştu. Ertesi gün işgalci mahkeme görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi ve 6 Kırım Tatarı Alim Sufyanov, Seyran Hayretdinov, Zekeriya Muratov, İsmet İbragimov, Vadim Bektimirov ve Emil Ziyadinov hakkında tutukluluk kararı almıştı. İşgalciler Kırım Tatarlarını Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle ve örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlamıştı.

Akmescit’teki sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 26 Kasım 2020 tarihinde yapılan duruşmada, işgalciler tarafından yasa dışı olarak alıkonulan Kırım Tatarları; İsmet İbragimov, Vadim Bektemirov, Alim Sufyanov, Seyran Hayredinov ve Zekirya Muratov’un tutukluluk sürelerini uzatma kararı almıştı. İsmet İbragimov, Vadim Bektemirov, Alim Sufyanov, Seyran Hayredinov’un tutukluluk süreleri 2 Mart 2021 tarihine kadar uzatılırken, Zekirya Muratov’un tutukluluk süresi 17 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatılmıştı.