Kıyiv sokaklarında, 1944 Kırım Tatar Sürgününe ithaf edilen afişler sergileniyor

Haberler
Anife Bilal
24 Mayıs 2021, 17:22
Anife Bilal
24 Mayıs 2021, 17:22

Kırım Tatar Kaynak Merkezinin, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Soykırım Kurbanları Anma Günü çerçevesinde başlattığı “Soykırıma Hayır!” kampanyası çerçevesinde Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de reklam panolarında Kırım Tatar sürgünü ve soykırımının 77. yıl dönümüne ithaf edilen afişler sergilenmeye başladı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, Kırım Tatar Kaynak Merkezi ve #LIBERATECRIMEA hareketinin aktivistleri tarafından, Kırım Tatar sürgün ve soykırımının 77. yıl dönümü için hazırlanan afişler sergilenmeye başladı. Afişler, başkent sokaklarında Kırım Tatar Kaynak Merkezinin, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Soykırım Kurbanları Anma Günü çerçevesinde başlattığı “Soykırıma Hayır!” kampanyası çerçevesinde sergileniyor. Kampanyanın amacı Ukrayna ve uluslararası toplumuna 1944 Kırım Tatar Sürgününü hatırlatmak.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.