Kıyiv'de Numan Çelebicihan anıldı

24 Şubat 2020, 10:27

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, 102 yıl önce Bolşevikler tarafından vahşice katledilen Kırım Halk Cumhuriyeti hükumetinin ilk başkanı, Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın kurucularından, Kırım, Litvanya, Polonya ve Belarus Müftüsü Numan Çelebicihan anıldı.

Kıyiv’deki Yaroslav Murdıy Ukrayna Ulusal Kütüphanesinde (Parlamento Kütüphanesi) Numan Çelebicihan’ın şehadetinin 102. yıl dönümüne ithaf edilen bir etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna milletvekili, KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, KTMM üyeleri Eskender Bariyev, Gayana Yüksel, Rıza Şevkiyev, Ukraynalı tarihçi Andrey İvanets, “Umma” (Ümmet) Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Said İsmagilov katıldı.

Kırım Ailesi Koordinatörü Anife Kurtseitova sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşları okunduktan sonra Numan Çelebicihan için dua okunduğunu bildirdi.

Daha sonra Kırım Tatar halkının milli mücadelesinde Numan Çelebicihan’ın yeri ve önemi anlatıldı. Ardından Kırım Ailesi Kültür Merkezinde eğitim alan çocuklar, Numan Çelebicihan’ın şiirlerini okudu.

Bununla birlikte anma etkinliği çerçevesinde Kırımlı siyasi tutsakların çocuklarına destek toplamak amacıyla “Yardım Eli” adlı bir etkinlik gerçekleştirildi.

kırım ailesi
NUMAN ÇELEBİCİHAN
Bunlara da bakın: