Kıyiv'de, Kur'an-ı Kerim okuma yarışmasında Kırım Tatar çocukları ödül aldı

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Kasım 2021, 22:23
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Kasım 2021, 22:23

Kıyiv’de, “Al Raid” Derneği tarafından düzenlenen 22. Ukrayna Kuran Okuma Yarışması’nda Kırım Tatar çocukları ödül kazandı. Yarışmaya toplamda, Kırım’dan gelen yaklaşık on göçmen çocuğu katıldı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, kamu derneği “Al Raid” tarafından 22. Ukrayna Kuran Okuma Yarışması düzenlendi. Kuran-ı Kerim’den “5 cüz” ve “10 cüz” okuma kategorisinde, yetişkinler ve çocuklar arasında gerçekleştirilen yarışmada, Kırım göçmenlerinden İslam Çavuş, Abdullah Ahmad Said ve Izzet Faitondjiev’in çocukları ödül kazandı. Yarışmada, İslam Çavuş “5 cüz” okuma kategorisinde üçüncü olurken, Abdullah Ahmed Said “10 cüz” okuma grubunda üçüncü oldu ve aynı grupta yarışan İzzet Faitondjiev ise birincilik elde etti. Birinci olan Çavuş’un, Birlik Okulunda (Kıyiv bölgesi, Çayki köyü, Kıyiv bölgesi), Faitondjiev ve Ahmad Said Tarasovka köyünde (Kıyiv) Şeyh Muhlis ile beraber okuduğu belirtildi.

KIRIMLI GÖÇMEN ÇOCUKLAR, KURAN-I KERİM YARIŞMASINA KATILDI

Zaporojye Müslüman Cemaatinin İmamı Mahmud Mamutov, “Çocuklar ve yetişkinler Kuran’ı ezbere okumak için yarıştı, çalışma eğilimi cesaret verici… Yarışmada, Kırım Tatarları vardı, Ukrayna’da yaşayan Özbekler vardı, Arap ülkelerinden öğrenciler vardı. Küçükler iki ve beş cüz kategorilerinde, yaşlılar ve yetişkinler 15 cüz kategorisinde ve tüm Kuran bilgisinde yarıştı.” dedi.

“Al Raid” derneği başkanı Seyran Arifov konuya ilişkin demecinde, yalnızca “Al Raid” camilerinde Kuran-ı Kerim derslerinin verilmediğini söyledi. Arifov sözlerine, çocukları Kuran-ı Kerim dersleri öğreten tüm camilere davet ettiklerini ilave etti. Toplamda, yarışmaya Kırım’dan gelen yaklaşık on göçmen çocuğu katıldı.

(Cüz: Kur’ân’ın otuza bölünmüş parçalarından her biri.)