Kırımoğlu: Rusya Kırım'da korku atmosferi yaratmak istiyor

Haberler
Anife Bilal
29 Kasım 2021, 14:07
Anife Bilal
29 Kasım 2021, 14:07

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’nın Kırım’da korku atmosferi yaratmaya çalıştığını ifade etti. İşgal altındaki Kırım’da artan baskıları değerlendiren Kırımoğlu, “Herkesi korkutarak kimsenin baskıya uğrayan soydaşlarına destek vermemesini sağlamak istiyorlar.” dedi.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına yönelik giderek artan baskıları Kırım Haber Ajansına değerlendirdi. Rus yönetiminin yarımadada korku atmosferini yayarak herkesi susturmak, baskılara uğrayan Kırım Tatarlarına destek verilmemesini sağlamak istediğini belirten Kırımoğlu, Kırım Tatar milli hareketinin büyük deneyime sahip olduğu için Kremlin’in Kırım Tatarlarını korkutma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanacağını vurguladı.

Kremlin’in baskı politikasını değerlendiren Kırımoğlu şu ifadeleri kullandı:

Bir gün Kazan’daki bir arkadaşımla konuştuğumda o bana: ‘Ne kadar güzel sizin halkınız mahkemelere gidiyor, korkmuyor. Bizde ise arama yapıldığında komşular pencereye bakmaktan bile korkuyorlar.’ dedi. Görünüşe göre Ruslar, şu an benzer bir korku atmosferini Kırım’da da yaratmak istiyorlar. Herkesi korkutmak, hiç kimsenin baskıya uğrayan soydaşlarına destek sergilemesini istemiyorlar. Fakat Ruslar enerjilerini boşuna harcıyorlar. Kırım Tatar milli hareketi zengin deneyime sahip ve mücadelemiz devam edecektir.”

Rusya Federasyonu’nun Sovyet Birliği zamanında bile uygulanmayan baskı yöntemleri kullandığını belirten Kırımoğlu, “Uygun belgeleri göstermeden arama yapıyorlar, maddi zarar veriyor ve insanların onurunu aşağılıyorlar.” dedi.

KIRIM’DAKİ BASKILAR DEVAM EDİYOR

Bilindiği gibi, Rus işgali altında bulunan Kırım’da, 12 günlük hapis cezasından sonra tahliye edilen avukat Edem Semedlâyev’i karşılamaya geldiği sırada işgalci güçlerce alıkonulan 30 Kırım Tatarına idari para ve hapis cezaları verildi. Kadınlar para cezalarına çarptırılırken, alıkonulan erkekler 10 ila 13 gün hapis cezasına çarptırıldı.