Kırımoğlu: Putin, Kırım Tatar siyasi tutsakların serbest bırakılmasını istemiyor ve onlardan korkuyor

29 Ocak 2020, 18:04

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kırım Tatarlarının karşısında “bir tür patolojik korku” hissettiğini ve bu yüzden Kırım Tatar siyasi tutsakları, Ukrayna ile yapılacak esir değişimi listelerine dahil etmek istemediğini vurguladı.

Apostrof haber ajansına konuşan Kırımoğlu, “Yarımadada alıkonulanların yüzde 90’ı Kırım Tatarları. Ama bildiğim kadarıyla Putin, Kırım Tatarlarının serbest bırakılmasına karşı çıkıyor. Onlara karşı bir tür patolojik korku hissediyor.” ifadelerini kullandı.

KIRIMOĞLU: ERDOĞAN’LA GÖRÜŞMEYİ PLANLIYORUZ

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Putin’le yasa dışı olarak alıkonulan ve mahkum edilen Kırım Tatarları konusunu görüştüğünü ancak görüşme sonucunun henüz bilinmediğini de ifade eden Kırımoğlu, “Şubat başında Erdoğan, Ukrayna’ya geliyor. Geldiği zaman onunla görüşmeyi planlıyoruz.” dedi.

Bununla birlikte Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu, Putin’in işgal edilen Kırım ile bağlantılı konularda suskunluğunu koruduğunu dile getirdi. Kırımoğlu, uluslararası toplumun Putin’i konuşturmak için daha fazla baskı uygulaması gerektiğinin altını çizdi.


Kırım Tatarları
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
siyasi tutsaklar
Vladimir Putin
Bunlara da bakın: