Kırımoğlu'nun Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesi için Ukrayna Cumhurbaşkanlığına başvuruldu

Haberler
E. K.
14 Aralık 2020, 14:29
E. K.
14 Aralık 2020, 14:29

Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Abmecit Süleymanov, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmesi için Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisine başvurdu. Hayatını halkının hakları için barışçıl mücadeleye adayan Kırımoğlu, daha önce 3 kez Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi.

Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Abmecit Süleymanov, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmesi için Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisine başvuruda bulundu.

KIRIMOĞLU’NUN NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜNE ADAYLIĞI YENİDEN GÜNDEMDE

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Süleymanov, 13 Aralık 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Ofisinden, daha önce yapmış olduğu başvuruya yanıt aldığını duyurdu. Cevap mektubunda, Abmecit Süleymanov’un başvurusunun incelenmek üzere Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı ve Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliğine gönderildiği bildirilirken, kurumların çalışmaları sonucu başvuru ile ilgili karar alınacağı belirtildi.

Kırımoğlu, 2009, 2011 ve 2015 yıllarında da Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmişti.

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Simferopol’de (Akmescit) yapılan 1. Dünya Kırım Tatar Kongresi’nde 22 Mayıs 2009 tarihinde alınan kararla, Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmesi kararlaştırılmıştı.

2011 yılında, Ukrayna, Polonya, Macaristan, Romanya, Rusya, Türkiye ve ABD’den 17 profesör ve Ukrayna, Kanada ve Avrupa Birliği Parlamentosundan 3 milletvekili Kırımoğlu’na Nobel Barış Ödülü verilmesi için başvuru yaptı. O dönemde söz konusu başvuru, Almanya’daki Tehdit Altındaki Halklar Örgütünün (Gesellschaft für bedrohte Völker) girişimiyle yapıldı.

2015’te de Kırımoğlu Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi. Kırımoğlu’nun adaylığını Kırım Tatar Milli Meclisi, Tataristan Aksakallar Konseyi, Tatar Toplum Merkezi ve bir dizi kuruluş tarafından destekledi.