Kırımoğlu'ndan Rus askerlerine tavsiye: Hapse girin ama Ukrayna'ya gelmeyin

Haberler
E. K.
10 Mart 2022, 18:27
E. K.
10 Mart 2022, 18:27

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rus askerlerinin Ukrayna’ya gelmemek için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerektiğini belirtti. Kırımoğlu, Ukrayna’ya gelen Rus askerlerin, ya katil olduğunu ya da öldürüldüğünü ifade etti.

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rus askerlerinin Ukrayna’ya gelmemeleri için her şeyi yapmaları gerektiğini kaydetti. Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan Kırımoğlu, Ukrayna’ya gelen Rus askerlerin burada ya katil olduğunu ya da öldürüldüğünü ifade ederek, “Burası cehennem. Bu yüzden askerliği kabul etmeyin. 2 yıl hapis cezası verirler, hapse girin ama buraya gelmeyin.” dedi.

Kırımoğlu, Ukrayna’ya gelen Rus askerlerinin ise Ukrayna ordusuna teslim olması gerektiğini belirtti. Bunun yanı sıra ölen Rus askerleri arasında çok sayıda Rusya’daki milli azınlıkların temsilcilerinin olduğunu kaydeden Kırımoğlu, Rusya’nın Ukrayna’ya çok sayıda Çeçen, İnguş, Buryat, Tatar, Başkurt gençleri gönderdiğini belirtti.

Ayrıca Rusya’nın Ukrayna’ya savaşa zorunlu askerlik hizmeti yapan gençleri de gönderdiğini ifade eden Kırımoğlu, “Rusya sadece sözleşmeli askerleri gönderdiklerini iddia ediyor, ancak gerçekte durum farklı. Askerlik yaşında olanlar askere çağrılıyor, sözleşme imzalamaya zorlanıyor ve böylelikle Ukrayna’ya sadece sözleşmeli askerlerin gönderildiği iddia ediliyor.” şeklinde konuştu.

Ukrayna, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının başladığı 24 Şubat’tan bu yana 12 binden fazla Rus askerinin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.