Kırımoğlu: İşgal edilen Kırım'daki gerçekleri daha fazla anlatmalıyız

Güncel
Elvina Khalilova
13 Eylül 2020, 19:25
Elvina Khalilova
13 Eylül 2020, 19:25

Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ın işgalinin hızlı bir şekilde sona erdirilmesi için Ukrayna anakarasında daha fazla insanın işgal edilen yarımadadaki gerçekleri anlatması gerektiğini ifade etti.

Kıyiv’de 12 Eylül 2020 tarihinde düzenlenen Vasıl Stus Ödülü töreninde konuşan Kırımoğlu, Kırım Tatar yönetmen Ahtem Seytablayev’i bu ödülü aldığı için tebrik etti. Seytablayev’in Ukrayna’nın bu sıkıntılı zamanlarında, “Ukrayna’nın geleceği için Sovyet işkence odalarında ölen bir şair ve muhalif” olan Vasıl Stus’un adını taşıyan bu ödülü kazanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

30 BİN KIRIM TATARI YARIMADAYI TERK ETTİ

Konuşması sırasında Kırımoğlu, 2014 yılından itibaren Kırım’da Kırım Tatar nüfusunun yüzde 10’unu oluşturan yaklaşık 30 bin Kırım Tatarının yarımadayı terk etmek zorunda kaldığını hatırlattı.

İnsanların Kırım’dan gitmeye devam ettiği açıklayan Kırımoğlu, “Bu yazık ki devam ediyor. Ukrayna anakarasında bulunan insanlar çok farklı davranıyor. Maalesef Kırım Tatarlarının önemli bir kısmı Ukrayna’nın sosyal ve siyasi hayatına aktif olarak katılmıyor, işgal altındaki Kırım’daki durum ile ilgili röportajlar vermiyor. Ana argüman onların sürekli Kırım’a gidip gelmesi, Kırım idari sınırında alıkonulma riskleri ve Kırım’da ikamet eden akrabalarına yönelik tehditler. Ahtem Seytablayev, Camala, Emine Ceppar, Alim Aliyev ve başkalarının da Kırım’da akrabaları, anne-babaları, onlar için çok değerli olan insanların mezarları var. Ancak onlar Kırım’ın işgali hakkında, oradaki gerçekler hakkında açıkça konuşuyor, çünkü Kırım’ın işgali sona ermezse, halkımız ve yarımadada yaşayan başka insanlar için bir gelecek olmayacağını çok iyi biliyorlar.” dedi. 

“KIRIM İŞGALDEN KURTULACAK…”

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ayrıca, er ya da geç Kırım’ın işgalden kurtulacağından emin olduğunu da sözlerine ekledi. 

KIRIM TATAR YÖNETMEN SEYTABLAYEV’E YENİ ÖDÜL

Bilindiği gibi Kırım Tatar yönetmen Ahtem Seytablayev, Ukrayna kültürüne büyük katkı sağladığı için ülkenin en prestijli ödüllerinden olan Vasıl Stus Ödülünü kazandı.