Kırımoğlu ile Çiygöz'den Kanada'ya çalışma ziyareti

Haberler
Anife Bilal
16 Mayıs 2019, 12:14
Anife Bilal
16 Mayıs 2019, 12:14

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz çalışma ziyareti amacıyla Kanada’da bulunuyor.

15 Mayıs 2019 tarihinde ziyaret çerçevesinde Kırımoğlu ile Çiygöz, Ottawa’da Ukrayna diasporası ve Kanada Parlamentosunda staj yapan Ukraynalı öğrenciler tarafından organize edilen “Parlamento Tepesinde Ukrayna Günü” isimli etkinliğe katıldılar.

Etkinliğe Kanadalı milletvekilleri ve farklı ülkelerin diplomatları da katıldı.

Etkinlik sırasında konuşan Kırımoğlu işgal edilen yarımadadaki durumu, işgal edilmiş Kırım’da insan haklarının sağlanması ayrıca işgalci yönetiminin baskısı altında bulunan Kırım Tatar halkının haklarının korunması konusundaki uluslararası toplumun rolünü anlatarak Kırım’ın işgalden kurtarılması için atılması gereken adımları dile getirdi.

DIŞİŞLERİ KOMİTESİNDE KIRIM’DAKİ DURUM ELE ALINACAK

Kırımoğlu ve Çiygöz, 16 Mayıs 2019 tarihinde önce Kanada Dışişleri  ve Uluslararası Kalkınma Komitesinde işgal edilen Kırım’daki insan hakları durumunun görüşüleceği toplantıya konuşmacı olarak iştirak edecekler.

Daha sonra Kırımoğlu ile Çiygöz, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak kabul etmeyi öngören karar tasarısının Parlamento oylamasına katılacaklar.

Bunun dışında yine ziyaret çerçevesinde Kırımoğlu ile Çiygöz, 18 Mayıs 2019 tarihinde Kanada’nın Alberta eyaletinin başkenti Edmonton’da Belediye binasında önünde Kırım Tatar bayrağının göndere çekileceği törene katılacaklar.