Kırımlı yetimlere, Rus vatandaşlığının dayatılması ile ilgili yargı süreci başlatıldı

Haberler
Anife Bilal
01 Nisan 2021, 22:49
Anife Bilal
01 Nisan 2021, 22:49

Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da uluslararası hukuku ihlal eden şahısların, hukuki bir şekilde cezalandırılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Kırım Savcılığı, Kırım’da yaşayan yetimlere, Rus vatandaşlığının dayatılması ile ilgili yargı süreci başlattı.

Ukrayna’ya bağlı Kırım Savcılığından bugün yapılan açıklamada, işgalci devlet Rusya’nın Kırım’daki yetim çocuklara Rus vatandaşlığını dayatması nedeniyle yargı sürecinin başlattığını duyurdu. Yargı sürecinin insan hakları savunucularının başvurusu doğrultusunda Ukrayna Ceza Kanununun 438. maddesinin 1. fıkrası (savaş yasaları ve adetleri ihlal etmek) uyarınca başlatıldığı belirtildi.

RUS PASAPORTLARININ YASAL GEÇERLİLİĞİ YOK

Kırım Savcılığı Basın Sözcüsü Katerina Didenko, işgalci devlet Rusya ve Kırım’ın işgalci yönetiminin, 1949 Savaş Zamanında Sivillerin Korunmasına ilişkin Cenevre Sözleşmesi dahil olmak üzere uluslararası insancıl hukuku ihlal ettiğini açıkladı. Didenko, dayatma ile verilen Rus pasaportlarının yasal bir geçerliliği olmadığını vurgulayarak, “Kırım sakinlerine Rus vatandaşlığının dayatılması, Ukrayna vatandaşlarına yönelik yürütülen sistematik baskının bir parçasıdır. İşgalci devlet ve kontrol ettiği işgalci yönetim yapay olarak, Rus vatandaşlığı olmadan yarımadada bir takım hakların kullanılmasının imkansız olduğu koşullar yarattı. Biz bir çok defa, yarımadada verilen Rus pasaportlarının yasal bir geçerliliğinin olmadığını ve yalnızca işgal sırasında Kırım’da hayatta kalmanın bir aracı olarak algılandığına dikkat çektik.” ifadeleri kullandı.

YETİM ÇOCUKLARA RUS KİMLİĞİ DAYATILIYOR

Didenko, işgalci devletin söz konusu uluslararası ihlalinin, özellikle en savunmasız nüfus kategorilerinden biri olan yetimleri olumsuz etkilediğini belirterek, “2014 yılından beri hiçbir seçim hakkı olmadan yetim çocuklarına Rus vatandaşlığı ve Rus kimliği dayatılıyor. Ayrıca bu çocukları Rus vatandaşları tarafından evlat ediliyor ve işgal altındaki Kırım’ın dışına çıkarılıyorlar; bu da BM Çocuk Hakları Sözleşmesini ihlal ediyor.” diye kaydetti.

TOPLAMDA 600’DAN FAZLA UKRAYNA VATANDAŞI KIRIM’DAN SINIR DIŞI EDİLDİ

Bilindiği gibi Kırım’ı işgal ettikten sonra Rus yönetimi Kırım sakinlerine Rus vatandaşlığı dayatmaya başladı. Rus vatandaşlığı almayan Kırımlılar işgalci yönetim tarafından yabancı vatandaş olarak görülüyor. 

Daha önce Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Özel Yetkili Büyükelçisi Larısa Gerasko, “İşgalden sonra Rus mahkemeleri, Kırım’da ikamet eden yaklaşık bin kişi hakkında sınır dışı kararı aldı. Sınır dışı edilen kişilerin 600’ü Ukrayna vatandaşıdır.” diye bildirilmişti.  Büyükelçi, Rusya’nın Kırım’da yaşayan insanları, Rus vatandaşlığı almaya zorlayarak uluslararası hukuku ve Kırımlılara baskı uygulayarak onların; yaşama, özgürlük ve güvenlik haklarını ihlal ettiğini anlattı.