Kırımlı siyasi tutsakların 11 çocuğu tedaviye muhtaç durumda

26 Aralık 2019, 14:54

İşgal edilen Kırım ve Rusya’daki hapishanelerinde yasa dışı olarak alıkonulan Kırımlı siyasi tutsakların çocuklarından tıbbi bakıma muhtaç olanlarının bulunduğu bildirildi.

Eski siyasi tutsak Edem Bekirov’un kızı, Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova’nın danışmanı Eleonora Bekirova, Kırımlı siyasi tutsakların çocuğu olan 11 kişinin tedaviye muhtaç olduğunu kaydetti.

“SİYASİ TUTSAKLARIN ÇOCUKLARI VE EŞLERİ PSİKOLOJİK DESTEĞE İHTİYAÇ DUYUYOR”

Facebook sayfasından açıklama yapan Bekirova, Evrostolıtsa teşkilatı başkanı ve “Ukrayna. Çocuklar. Kırım” projesi koordinatörü Aleksey Osker, gazeteci Valentin Gonçar ve SAVE Ukraine Başkanı Yuriy Danilov ile görüşme yaptığını belirterek, “Görüşmede, siyasi tutsakların çocukları tarafından kaydedilen videoyu gösterdim. Kremlin esirlerinin çocuklarına tıbbi desteğin verilmesi konusunu ele aldık, şu an 11 çocuk tedaviye muhtaç. Ayrıca siyasi tutsakların çocuk ve eşleri psikolojik desteğe ihtiyaç duyuyor.” diye kaydetti.

Ayrıca Eleonora Bekirova, “Yetenekli Çocukların Gelişimi” Yardımlaşma Vakfı Başkanı, Miss Universe 2018 Yuliya Gerşun’un Kırımlı siyasi tutsakların çocukları için toplanan parayı, Kırım’daki sahiplerine ilettiğini bildirdi.


Eleonora Bekirova
siyasi tutsakların çocukları
Bunlara da bakın: