Kırım Temsilcisi Taşeva, Kıyiv Büyükelçisi Güldere ile görüştü

Haberler
Anife Bilal
20 Mayıs 2022, 13:57
Anife Bilal
20 Mayıs 2022, 13:57

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ile bir araya geldi. Görüşmede, işgal altındaki Kırım ve Rus işgal güçlerinin kontrolü altında bulunan Herson bölgesindeki durum ele alındı.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere ve Kıyiv Büyükelçiliği Danışmanı Kağan Başkurt ile görüşme yaptı. Görüşmede, Büyükelçi Güldere, “Türkiye 2014 yılından bu yana Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü destekliyor ve tutumumuz değişmedi” diye vurguladı. Ukrayna’nın zaferini mümkün olan en kısa sürede elde etmesi için diplomatik araçların da büyük önem taşıdığını vurgulayan Güldere, Türkiye’nin hala karmaşık Ukrayna-Rus müzakerelerini kolaylaştırmaya hazır olduğuna dair güvence verdi.

Kırım Temsilcisi Tamila Taşeva, işgal altında bulunan topraklarda yaşayan insanlarla çalıştığını belirterek, “Bu insanlarla çalışarak diplomatik misyonlarına işgal altında bulunan bölgelerindeki durum ile ilgili bilgi veriyoruz. Enformasyon çalışmaları dışında, bizim için güncel kalan konulardan biri; Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarının eğitim hakkının sağlanmasıdır. Bu konuda Türkiye, bu sorunun optimal çözümü için potansiyel bir ortak olarak önemli bir rol oynuyor.” dedi.

Bunun dışında görüşmede Taşeva, Rus saldırganlığı bağlamında işgal altında bulunan Kırım’daki mevcut durum, Kırım ve Herson bölgesinde başta Kırım Tatarlarına olmak üzere Ukrayna yanlısı aktivistlere uygulanan baskılar hakkında bilgi verdi.

Ayrıca taraflar, Rus işgal güçlerinin kontrolünde bulunan bölgelerde yaşayan Ukrayna vatandaşlarının zorla Rusya’ya tahliye edilme konusunu görüştü.