Kırım Temsilciliğinde, Kırım Tatar Bayrak Günü nedeniyle özel toplantı yapıldı

Güncel
Anife Bilal
24 Haziran 2022, 18:47
Anife Bilal
24 Haziran 2022, 18:47

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğinde, 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü nedeniyle özel toplantı yapıldı. Temsilciliğin ana salonunda Ukrayna ve Kırım Tatar bayrakları sergilendi.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğinde, bugün, 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü nedeniyle özel toplantı düzenlendi. Ana salonda Ukrayna ve Kırım Tatar bayrakları kurulduktan sonra Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşları okundu. Ayrıca Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşta hayatını kaybedenler saygı duruşuyla anıldı. 

Toplantıya ilişkin açıklama yapan Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva, “Ukrayna ve Kırım Tatar bayrakları birbirine benzediği gibi Ukrainler ve Kırım Tatar halkları da birbirine benziyor. İki halk omuz omuza hareket ederek özgürlükleri için mücadele ediyor… Önümüzdeki yıl bu günde Akmescit’teki (Simferopol) Temsilcilik binası önünde iki bayrağımızı da göndere dikeceğimize inanıyoruz.” dedi.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesine ilişkin karar kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.