Kırım Temsilciliği, Kırım Tatarı İsa Akayev'e Üstün Hizmet Nişanını takdim etti

Güncel
Anife Bilal
11 Mayıs 2022, 12:52
Anife Bilal
11 Mayıs 2022, 12:52

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği, Kırım Taburu komutanı, Kırım Tatarı İsa Akayev’e 3. derece Üstün Hizmet Nişanını takdim etti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Akayev’in nişan ile ödüllendirilmesine ilişkin kararnameyi 24 Ağustos 2022 tarihinde imzalamıştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 24 Ağustos 2022 tarihinde, Ukrayna Bağımsızlık Günü dolayısıyla, devletleri için çeşitli alanlarda katkıda bulunan bir dizi Ukrayna vatandaşının, devlet nişanıyla ödüllendirilmesine ilişkin kararnameyi imzaladı. Nişanlara layık görülenler arasında; Kırım Taburu komutanı, Kırım Tatarı İsa Akayev (Nariman Bilalov) de yer aldı. Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğinden, dün yapılan açıklamada Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva’nın Akayev’e,  3. derece Üstün Hizmet Nişanını takdim ettiği bildirilerek, “Temsilcilik, Ukrayna’yı savunan ve zafer günümüzü yaklaştıran Kırımlılara minnettar.” ifadelerine yer verildi.

İSA AKAYEV

2014 yılındaki Rus işgalinin ilk günlerinden itibaren Kırım Tatar Komutanı İsa Akayev, Donbas’ta savaşmak isteyen Kırım Tatarlarını birleştiren bir taburun başında mücadele etti. Kırım Gönüllü Taburu askerleri, 2014-2015 yılları arasında Saur-Mogıla’yı işgalcilerden kurtardı ve Mariupol için yürütülen çatışmalara katıldı. Şu an İsa Akayev’in başında olduğu Kırım Gönüllü Taburu bölge savunma birliklerine bağlı olarak Kıyiv yakınlarında görev yapıyor.