Kırım Tatarlarına yapılacak konutlar için gelen Türk heyeti, Herson ve Geniçesk'te arazileri inceledi

04 Mart 2020, 17:56

Herson Valisi Yuriy Gusev, Kırım Tatar aileleri için inşa edilecek konutlara uygun bir arazi bulmak adına bölgeye gelen Türk heyetinin, Geniçesk ve Herson’daki arazileri incelediğini bildirdi.

Konuya ilişkin basına açıklamalarda bulunan Vali Gusev, “Şu an iki yer hakkında görüşüyoruz; Geniçesk ve Herson… Bu hafta video konferans düzenlemeyi düşünüyoruz. Görüşmede Türk ortaklarımızla, Ukrayna ve Türkiye Cumhurbaşkanlarının girişimlerini hayata geçirmek için bir yol haritasını oluşturmaya planlıyoruz.” diye anlattı.

VALİ GUSEV, BÜTÇE KAYNAĞINI BULMAK İÇİN ÇALIŞMALAR YAPIYOR

Bununla birlikte Vali Gusev, Gaziler, İşgal Edilen Topraklar ve İç Sığınmacılardan Sorumlu Bakanlıkla birlikte, iç sığınmacılar ve diğer ayrıcalıklı vatandaş kategorisine yönelik konutların inşaatı için Ukrayna bütçesinden kaynağın tahsis edilmesi konuları üzerinde çalışıldığını belirtti.

BÜYÜKELÇİ GÜLDERE İNCELEMELER YAPILDIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Daha önce Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Türk heyetinin 26-29 Şubat 2020 tarihlerinde Herson bölgesini ziyaret ettiğini bildirmişti. Güldere, ziyaret çerçevesinde iki ülke liderinin Herson’da Kırım Tatarları için 500 konut yapılmasına dair talimatları doğrultusunda, TOKİ Başkan Yardımcısı Orhan Yüce başkanlığındaki heyetin Herson merkezde ve Geniçesk bölgesinde incelemelerde bulunduğu belirtmişti.


Herson
Kırım Tatarları
konut
Bunlara da bakın: