Kırım Tatarları için Ukrayna'da 500 konut inşa edilecek

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Nisan 2021, 12:24
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Nisan 2021, 12:24

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kırım Tatarları için Ukrayna’da TOKİ eliyle 500 konut inşa edileceğini açıkladı. Dün gerçekleştirilen Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’nda, “Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti ile Ukrayna Hükumeti Arasında Kırım Tatar Halkının Temsilcileri ve Ukrayna Vatandaşlarının Yararlanıcı Kategorileri İçin Konut Yapımı Alanında İşbirliğine Dair Çerçeve Anlaşması” imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ana vatanlarını terk etmek zorunda kalan soydaş Kırım Tatarları için Ukrayna’da TOKİ eliyle 500 konut inşa edileceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy ve mevkidaşlarıyla Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’na katıldıklarını belirten Bakan Kurum, Twitter hesabından dün konuya ilişkin paylaşımda bulundu.

KIRIM TATARLARI İÇİN KONUT YAPIMI ANLAŞMASI

Dün gerçekleştirilen Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’nda, “Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti ile Ukrayna Hükumeti Arasında Kırım Tatar Halkının Temsilcileri ve Ukrayna Vatandaşlarının Yararlanıcı Kategorileri İçin Konut Yapımı Alanında İşbirliğine Dair Çerçeve Anlaşması” imzalandı. İmzaları Türkiye adına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ukrayna adına Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakanı Oleksiy Reznikov imzaladı.

KIRIM TATARLARI İÇİN 500 KONUT İNŞA EDİLECEK

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleksiy Reznikov ile “Kırım Tatar Halkının Temsilcileri ve Ukrayna Vatandaşlarının Yararlanıcı Kategorileri İçin Konut Yapımı Alanında İş Birliğine Dair Çerçeve Anlaşma” imzaladıklarını bildiren Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Ana vatanlarını terk etmek zorunda kalan Kırım Tatarı soydaşlarımız için konut projemize ilişkin ilk somut adım olan anlaşma kapsamında Kıyiv, Mikolayiv ve Herson şehirlerinde TOKİ eliyle 500 konut inşa edeceğiz. Gerçekleştireceğimiz projenin, ülkelerimiz arasında, çevre ve şehircilik konularında yeni adımların atılmasına katkı sağlamasını temenni ediyor, şimdiden birlikte yürüteceğimiz çalışmanın Türkiye-Ukrayna dostluğu için hayırlı olmasını diliyorum.”