Kırım Tatarları eylem başlattı: Bir kişi gözaltına alındı

Güncel
Anife Bilal
28 Mart 2019, 19:31
Anife Bilal
28 Mart 2019, 19:31

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da gözaltına alınan soydaşlarına destek vermek için sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi yanında toplanan Kırım Tatarları “Kırım Dayanışması” teşkilatı aktivistlerine destek vermek için flashmob eylemi başlattı.

Sözde “mahkeme” binası yanında toplananlar “Biz Kırım Dayanışmasıyız” ve “166 çocuğa babalarını geri verin” yazılı pankartları açtı.

ФЛЕШМОБВозле суда начался флешмоб в поддержку «Крымской солидарности» и детей политзаключённых

Опубліковано Крымская солидарность Четвер, 28 березня 2019 р.

Eylem başladıktan sonra işgalci güçler, Kırım Tatarı Tair İbragimov’u alıkoydu. İbragimov’u zor kullanarak polis arabaya oturtan görevliler onu bölge polis karakoluna götürdü.

LIVE. Крым. Симферополь. Суд по «делу Хизб ут-Тахрир»(вторая симферопольская группа)Момент задержания участника флешмоба Таира Ибрагимова.Киевский районный суд28.03.2019

Опубліковано Крымская солидарность Четвер, 28 березня 2019 р.

Kırım Tatarı alıkoyan sözde polis görevlileri İbragimov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 20.2 maddesi 5. fıkrası uyarınca (miting, gösteri vb. organize etme prosedürünü ihlal etmek) tutanak tutulacağını ileri sürdü.

Daha sonra güya “miting organize usulünü” ihlal etmekle suçlanan
Tair İbragimov’un, yarın saat 10.00’da mahkemeye çıkarılacağını bildirildi.

İŞGALCİLERDEN ONLARCA KIRIM TATAR EVİNE BASKIN

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Aramalardan sonra 20 Kırım Tatarının alıkonularak FSB ofisine götürüldü. Aramalar sırasında evde olmayan dört Kırım Tatarı; Edem Yayaçikov, Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov ve Remzi Bekirov’u bulmak için işgalci güçler bir mahalleyi çevirmeye almıştı ve ev sahiplerinin bulunmadığı evlere kapıları kırarak girmişlerdi.

İşgalciler gözaltına alınan Kırım Tatarlarını “Rusya’da terör örgütü olarak tanınan bir örgütün faaliyetlerini organize etmek veya örgütün faaliyetlerine katılmakla” suçluyor.