Kırım Tatarının Rus işgalcilerce alıkonulması ile ilgili dava açıldı

Güncel
E. K.
18 Şubat 2020, 10:48
E. K.
18 Şubat 2020, 10:48

Ukrayna Ulusal Polisi Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol (Akyar) Başmüdürlüğü, güya Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet gösteren Numan Çelebicihan Taburu’na üye olduğu şüphesiyle Kırım’da bir Kırım Tatarını alıkoyan Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlilerine karşı dava açtı.

Başmüdürlükten yapılan açıklamada, işgalci güçlerin eylemleri sonucu Ukrayna Ceza Kanunu’nun 146. maddesinin 2. fıkrası (yasa dışı hapis veya kaçırma) dava açıldığı belirtildi. Söz konusu madde beş yıla kadar hapis cezasını öngörüyor.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV: KIRIM’IN İŞGALİ SÜRDÜKÇE KREMLİN “TAKAS FONUNU” DOLDURMAYA DEVAM EDECEK

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), 17 Şubat 2020 tarihinde işgal altındaki Kırım’da, bir şahsın güya Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet gösteren Numan Çelebicihan Taburuna üye olduğu şüphesiyle alıkonulduğunu iddia etti. İşgalcilerce alıkonulan Kırım Tatarının Akmeçit bölgesi sakini 55 yaşındaki Kırım Tatarı Nariman Mejmedinov olduğu öğrenildi.

Bu olaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov, Kırım işgalden kurtarılıncaya kadar Kremlin’in “takas fonunu” yeni esirlerle doldurmaya devam edeceğini ifade etti.

KTMM Başkanı Çubarov, konuya ilişkin, “Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Rus esaretinden ve Rus cezaevlerinden Ukrayna vatandaşları olan; savaş esirleri, rehineleri ve siyasi mahkumları, kurtarmaya yönelik çabalarını takdir ediyoruz … Kırım Tatar Milli Meclisi de dahil olmak üzere Kırım Tatarlarının, Kırımlı siyasi mahkumların ailelerine yardım etmek ve serbest bırakılmalarını sağlamak için ne kadar çaba sarf ettiklerini biliyoruz… Ama hepimiz biliyoruz ki, Kırım’ın işgali sürdükçe, Kremlin sürekli olarak ‘takas fonunu’ işgal altındaki bölgelerde alıkoyduğu daha fazla rehineyle dolduracak.” ifadelerini kullandı.