Kırım Tatar tiyatrosundan Kırım Tatar Bayrak Günü için özel program

24 Haziran 2020, 18:26

Kırım Tatar halk tiyatrosu Altın Beşik, 26 Haziran’da kutlanan Kırım Tatar Bayrak Gününe özel Bizim Bayrak isimli özel program hazırladı.

SOSYAL MEDYA VE YOUTUBE’DAN YAYINLANACAK

Koronavirüs salgını nedeniyle Kırım’da halka açık etkinliklerin düzenlenmesi yasak olduğu için program 26 Haziran saat 20.30’da Crimean Tatars sitesinin YouTube kanalında (Q-TV) ve sosyal medya hesaplarında yayınlanacak.

KIRIM TATAR KÜLTÜRÜ İŞLENECEK

Porgram çerçevesinde ünlü Kırım Tatar şairleri İdris Asanin, Seytumer Emin, Yunus Kandım, Emine Üsein’in şiirleri okunacak ve vatansever şarkılar icra edilecek. Ayrıca programda milli sembollerinin önemi anlatılacak. Bunun dışında ünlü Kırım Tatar sanatçı Münir Ablayev’in kurduğu Teselli Çocuk Oyun Topluluğu ve yetenekli Kırım Tatar sanatçıları Ayşe ile Mayre Ablayeva halk dansları sergileyecek.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayında 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Gününün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisinin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.


İşgal Altındaki Kırım
Kırım Tatar Bayrak Günü