Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü çerçevesinde Beyrut'ta sergi düzenlendi

Güncel
Anife Bilal
20 Mayıs 2021, 13:18
Anife Bilal
20 Mayıs 2021, 13:18

Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü kapsamında Ukrayna’nın Beyrut Büyükelçiliğinde “Kendine sadık kalmak, suç değildir!” isimli sergi düzenlendi. Sergi, işgalci yönetimin baskısına uğrayan Kırım Tatar aktivistlerin çocuklarının resimlerinden meydana geldi.

Ukrayna’nın Beyrut Büyükelçiliğinde, 1944 Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle, dün, “Kendine sadık kalmak, suç değildir!” isimli serginin açılışı yapıldı.

Sergi çalışması hakkında açıklama yapan Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, sergi açılışına çevrim içi olarak katıldığını bildirdi. Umerov, “Büyükelçi İgor Ostaş’a (İhor Ostash) bizim için çok önemli olan böyle bir dönemde Kırım Tatarlarına verdiği destek için teşekkür ediyorum… Kırım Tatar halkının, işgalcilerden arınmış Kırım için yürüttüğü mücadele henüz bitmedi. Tarihi vatan mücadelemizde hiçbir zaman pes etmeyeceğiz ve işgalciye boyun eğmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki “Kendine sadık kalmak, suç değildir!” isimli sergide, işgalci yönetim tarafından düzmece suçlamalarla alıkonulan Kırım Tatarlar aktivistlerin çocuklarının resimleri yer aldı.

8 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.