Siyasi tutsakların eşleri para cezalarını ödedi

Güncel
Anife Bilal
28 Ocak 2022, 21:35
Anife Bilal
28 Ocak 2022, 21:35

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla başlatılan “Kırım Maratonu” kampanyası çerçevesinde Kırım Tatar siyasi tutsaklar Yaşar Muedinov ve Farhod Bazarov’un eşleri Naile İbragimova ve Fatima Yanikova, para cezalarını ödedi. Siyasi tutsakların eşleri, kampanyaya destek veren herkese teşekkür etti.

Naile İbragimova ve Fatima Yanikova, Rus işgali altındaki Kırım Akmescit’te 23 Kasım 2021 tarihinde on iki günlük tutukluluğun ardından serbest bırakılan avukat Kırım Tatarı Edem Semedlâyev’i karşılamaya gelen ve daha sonra işgalci güçler tarafından alıkonulan Kırım Tatar aktivistler arasındaydı. 24 Kasım’da sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi iki kadını güya “kamu düzenini bozmaktan” suçlu bularak 10 bin ruble para cezasına çarptırdı.

KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARIN EŞLERİ PARA CEZALARINI ÖDEDİ

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da para cezalarına çarptırılan Kırım Tatarlarına destek vermek amacıyla başlatılan “Kırım Maratonu” kampanyası çerçevesinde, dün para cezalarını ödeyen iki kadın destek veren herkese teşekkür etti. “Kırım Maratonu” kampanyasının Kırım Tatar halkını birleştirdiğini belirten Yanikova, “Kırım Maratonu kampanyası çerçevesinde para toplarken biz halkının birliğini gördük. İnsanlar para bağışlayarak halkın sorunlarına karşı kayıtsız kalmadığını sergiliyorlar.” ifadelerini kullandı. Bununla birlikte iki kadın sözde mahkemenin kararına itiraz etmek için AİHM’ye başvuracaklarını bildirdi.

İŞGALCİ MAHKEMEDEN KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARI SAVUNAN AVUKATA HAPİS CEZASI

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 11 Kasım 2021 tarihinde, Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev’i güya “polis görevlisinin talebine uymamak ile” suçlu bularak hakkında 12 gün tutukluluk ve 4 bin ruble para cezası kararı verdi.

KIRIM’DA RUS İŞGALCİ POLİS GÖREVLİLERİNDEN KIRIM TATARI AVUKATA İKİ AYRI SUÇLAMA!

Sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesi binası önünde 25 Ekim’de alıkonulan Kırım Tatarlarına hukuki destek vermek üzere polis karakoluna gelen Semedlâyev ses kaydı almaya başladı. Ancak yasalar buna izin vermesine rağmen sözde polis görevlileri, avukat Semedlâyev’den ses kayıt cihazını kapatmasını istedi. Semedlâyev, söz konusu talebin yasa dışı olduğuna dikkat çektikten sonra sözde polis, avukat hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi çerçevesinde (polis görevlisinin talebine uymamak) tutanak tuttu. 

Daha sonra, polis görevlileri kayıt cihazına ulaşmak için Semedlâyev’den üzerindeki kıyafetleri çıkarmasını istedi. Semedlâyev, ceplerinde olan her şeyi çıkarmaya hazır olduğunu belirtti. Ancak dini inançları yüzünden tamamen soyunmayı reddetti. Polis görevlisi Şambazov, soyunma talebi için Semedlâyev’in vücudunda aşırılıkçı dövmelerin bulunması ihtimalini neden gösterdi ve Semedlâyev söz konusu talebi reddettiği için hakkında aynı suçlamayla bir tutanak daha tutuldu.