Kırım Tatar siyasi tutsakların çocuklarına kahvaltı organizasyonu

Haberler
Ozan Barış Erim
26 Ağustos 2021, 15:25
Ozan Barış Erim
26 Ağustos 2021, 15:25

İsmail Gaspıralı Kırım, Eğitim ve Kültür Derneği, Türkiye’ye yaz kampına gelen siyasi tutsakların çocuklarına kahvaltı organizasyonu düzenledi.

Kırım Tatar siyasi tutsaklar, iç sığınmacılar, Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesindeki çatışmalara katılanlar, aktivistler ve Ahıska Türklerinin çocukları olmak üzere yaşları 10 ila 17 olan 50 çocuk Türkiye’de tatil yaptı. İsmail Gaspıralı Kırım, Eğitim ve Kültür Derneği dönüş yolundaki çocuklar için bir kahvaltı programı düzenledi.

Konu ile ilgili sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, “Kırım ve Ukrayna’dan gelen Kırım Türkü çocuklarımızdan oluşan kafileyi derneğimiz misafir etmiştir. Bir haftadır Çanakkale şehrimizde misafir ettiğimiz çocuklarımız dönüş yolunda derneğimizin organize ettiği kahvaltı programına katılarak Ukrayna’ya dönmüşlerdir. Program esnasında Dernek Başkanımız her bir çocuğa hediye paketi vererek yaptığı konuşmada ‘Kırım’ın elbet işgalden kurtulacağına, geride bıraktığımız insanlarımızın her zaman sesi olacaklarını ve çocuklarımızın mutlaka iyi bir gelecek için eğitimli olmalarını’ belirtmiştir. Bu organizasyona desteklerini veren Belediye Başkanımız Sn. Ahmet Cin’e, Pendik Belediyesi’ne, Pendik AK PARTİ İlçe Temsilcisi Sn. Berat Halil’e ve Ukrayna Kültür Derneği temsilcilerine derneğimiz adına teşekkürlerimizi ifade ederiz.” diye kaydedildi.