Kırım Tatar siyasi tutsakların alıkonulduğu tutukevinde koronavirüs tespit edildi

16 Haziran 2020, 14:13

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurdukları Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsakları Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un (Kurman Grubu) tutulduğu Rostov-na-Donu kentinin 5 numaralı tutukevinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının tespit edildiği bildirildi. 

Alıkonuldukları tutukevinde koronavirüs tespit edildiği için Kurman Grubunun dava duruşması, 29 Haziran 2020 tarihine ertelendi.

“DURUŞMAYA KATILAN HERKES KARANTİNAYA ALINMALI”

Avukat Nazim Şeyhmambetov, mahkemeden siyasi tutsaklarının sağlık durumlarıyla ilgili bilgi alınmasını talep etti. Avukat, üç siyasi tutsağın 10 Haziran 2020 tarihinde yapılan duruşmaya katıldığını; hakim, savcı ve avukatların onlara temas ettiğini belirterek siyasi tutsaklarda Kovid-19’un tespit edilmesi durumunda duruşmaya katılan herkesin karantinaya alınması gerektiğini kaydetti. Mahkemenin avukatın talebini kabul ettiği ve yakın zamanda sonuçları bildireceği ifade edildi.

TUTUKEVİNDE BULAŞMA RİSKİ ÇOK YÜKSEK

Avukat, “İnşallah fazla insana bulaştırmadan bulunan vakalar karantina altına alınır. Ancak tutukevlerindeki gerçek şartları göz önünde bulundurursak bulaşma riskinin çok büyük olduğunu söyleyebiliriz.” diye vurguladı.

TUTUKLULUK SÜRELERİ EYLÜLE KADAR UZATILMIŞTI

Bilindiği gibi, Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 10 Haziran 2020 tarihinde yapılan duruşmada Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un tutuklama sürelerini 14 Eylül 2020 tarihine kadar uzatma kararı almıştı.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE RADİKAL ÖRGÜT SUÇLAMASI

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Kurman (Kransogvardeyskoye) bölgesinde bulunan Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı. Daha sonra üç Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı alındı.

İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesi, 29 Ocak 2020 tarihinde Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov’un davalarını incelemeye başladı.

Üç Kırım Tatarı düzmece dava çerçevesinde bir buçuk yıldır alıkonulmaya devam ediyor.


Kırım Tatar siyasi tutsaklar
KORONAVİRÜS
Bunlara da bakın: