Kırım Tatar siyasi tutsak Uzeir Abdullayev'in sağlık durumu kötüleşti

Haberler
Anife Bilal
30 Haziran 2021, 17:02
Anife Bilal
30 Haziran 2021, 17:02

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yargılanarak mahkum edilen ve Başkurdistan Cumhuriyeti’nin Salovat şehrindeki cezaevlerine konulan Kırım Tatar siyasi tutsak Uzeir Abdullayev’in sağlık durumu kötüleşti. Siyasi tutsağın bacak sorununun ağırlaştığı bildirildi.

Kırım Tatar siyasi tutsaklar Teymur Abdullayev ve Uzeir Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva, dün yaptığı açıklamada, Başkurdistan Cumhuriyeti’nin Salovat şehrindeki cezaevlerinde alıkonulan oğlu Uzeir ile 28 Haziran’da telefonla görüştüğünü bildirdi. Abdullayeva, “Büyük oğlum Uzeir ile dün görüştüm. Sağlık durumu kötüleşti; bacağı dizine kadar şişmiş. Revire başvurdu. Oğlumun bulunduğu cezaevini ziyaret ederek doktoru ile görüşmek istiyorum.” diye anlattı.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.