Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev, 426 gündür hücre cezasında tutuluyor

Haberler
Anife Bilal
02 Aralık 2021, 13:16
Anife Bilal
02 Aralık 2021, 13:16

Rus işgali altındaki Kırım’da, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde 16,5 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 516 günün 426’sını hücre cezasında geçiren Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’e yönelik zulüm devam ediyor. Avukat Emil Kurbedinov’a mektup yazan siyasi tutsak Abdullayev, 37 gündür hücre cezasında alıkonulduğunu ve cezanın ne zaman sona ereceğini bilmediğini bildirdi.

Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nin Salavat kentindeki cezaevinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev, avukat Emil Kurbedinov’a mektup yazdı. Mektupta siyasi tutsak, cezaevinde alıkonulduğu 516 günden 426’sını hücre cezasında geçirdiğini bildirdi. Devamlı olarak asılsız nedenlerden dolayı hücre cezasına gönderildiğini aktaran Teymur Abdullayev, “Şu an 22 Ekim 2021 tarihinden beri yine hücre cezasındayım ve daha ne kadar burada kalacağım belli değil… Cezaevi yönetiminin bana karşı sergilediği davranışları ayrımcılık olarak görüyorum. Alıkonulma şartları çok kötü, tüm bunlar sağlık durumumun kötüleşmesine sebep oluyor.” ifadelerini kullandı. 

RUS PROPAGANDASINI YAYAN GAZETECİLERDEN RÖPORTAJ TEKLİFİ

Bununla birlikte siyasi tutsak, Rus propaganda haber ajansı Russia Today muhabirlerinin Kırım Tatar siyasi tutsakları ile röportaj yapmak istediğini bildirerek, “Ben ve diğer siyasi tutsaklar, güvensizlik nedeniyle onların bu teklifini reddettik.” diye konuştu.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı. Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

BİR BUÇUK YIL ÖNCE BAŞKURDİSTAN’DAKİ HAPİSHANEYE SEVK EDİLMİŞTİ

Kırım Tatar siyasi tutsaklar, Mart 2020’de Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nin Salavat şehrindeki iki farklı cezaevine sevk edildi. Cezaevine getirildikten hemen sonra Teymur Abdullayev hücre cezasına gönderildi. Bir buçuk yıl içinde Teymur Abdullayev sadece yaklaşık bir ay sıkı gözetim koğuşunda ve geçirdiği Kovid-19 nedeniyle 3 hafta karantinada tutuldu. Bunun dışında cezaevi yönetimi baskı uygulamak amacıyla Teymur Abdullayev’i yaklaşık bir buçuk yıldır hücre cezasında tutuyor.

RUS GÖREVLİLER, ABDULLAYEV’İ İŞ BİRLİĞİNE ZORLADI

Rusya Federal Ceza Uygulama Servisi (FSİN) ve Aşırılıkla Mücadele Merkezi görevlilerinin Abdullayev ile konuşarak görüşlerinden vazgeçmesini ve iş birliği yapmasını teklif ettikleri bildirilmişti. Görevliler, Abdullayev’i iş birliği yapmak istemediği için sürekli hücre cezasına gönderileceği konusunda uyarmıştı.

İlgili haber: Rus görevliler, siyasi tutsak Teymur Abdullayev’i işbirliğine zorluyor!

TEYMUR ABDULLAYEV’İN ANNESİNDEN YARDIM ÇIĞLIĞI

Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva, daha önce de sağlık durumunu kötüleşen oğlunun tedavi altına alınmak yerine hücre cezasına atıldığına dikkat çekmişti. Anne Abdullayeva, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları, insan hakları örgütleri, Rusya ve Ukrayna insan hakları yetkililerini oğluyla ilgili durumun çözülmesi konusunda yardımcı olmaya çağırmıştı.

Ayrıca, Kovid-19 belirtileri olan oğlunun hastane yerine hücreye atıldığını duyuran Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva, Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’e seslendi. Dilara Abdullayeva, Cumhurbaşkanına seslenirken, “Bu annenin çığlığını duyun, oğlum ölüyor” dedi.