Kırım Tatar siyasi tutsak son bir yıldır böbrek ağrısından şikayetçi

06 Eylül 2020, 20:21

Rus mahkemesi tarafından 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar hak savunucusu, siyasi tutsak Emir Üsein Kuku’nun alıkonulma koşulları sağlık durumunu kötü etkiledi. Siyasi tutsağın eşi Meryem Kuku, Emir Üsein’in böbreklerinin cezaevindeki olumsuz şartlardan ötürü rahatsızlandığını bildirdi.

Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyetindeki cezaevine sevk edilen siyasi tutsağın, 4 Eylül 2020’de eşi Meryem Kuku ile telefon görüşmesi sırasında cezaevindeki tutulma koşulları ve sağlık durumu hakkında bilgi verdiği öğrenildi.

Sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunan Meryem Kuku tutsağın yaşadıklarını, “Cezaevine sevk edildikten sonra karantinaya alındı. Ondan sonra 15 güne hücre cezasına konuldu. Orası da çok soğukmuş. Özellikle sabahları. Sabah erken saatlerde dışarıda soğukta egzersiz yaptığından dolayı sokakta böbrekleri ağrımaya başlamış. Egzersizi içeride yapıp yapamayacağını sorduğu için hücre cezasına konulmuş. Yani bir tek soru için…” sözleriyle ifade etti.

SON BİR YILDIR BÖBREK AĞRISINDAN ŞİKAYETÇİ

Meryem Kuku, eşinin kendini normal hissettiğini, ancak son bir yıldır böbrek ağrısından şikayet ettiğini aktardı.

Konuyla ilgili açıklamada tutsağın eşi, “Özellikle cereyanlı ve soğuk yerlerde. Çok sayıda mektup ve şikayetten sonra kendisine bir antibiyotik enjeksiyon kürü uygulandı. Ancak herhangi bir rahatlama hissetmedi. Emir Üsein sonuna kadar dayanacak ve sadece çok fena olduğu durumda ağrısını anlatacak bir insandır.” dedi.

KUKU’YA TERÖR ÖRGÜTÜ SUÇLAMASI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, 2016 yılının 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da “terör örgütüne” mensup oldukları şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yaptı. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bir kısmı aynı gün serbest bırakılırken, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov ve Muslim Aliyev mahkemeye çıkarıldı.

İşgalci “mahkeme” 12 Şubat 2016’da sözde “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev hakkında tutuklama kararı aldı.

Rus kolluk kuvvetlerince, 8 Nisan 2016 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta bölgesi Kızıltaş (Krasnokamenka) köyünde aramalar düzenlendi; aramalar sonra Kırım Tatarları Refat Alimov ve Arsen Cepparov tutuklanmıştı. İki Kırım Tatarın davası daha önce alıkonulan Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev’in davasıyla birleştirilmişti.

YİNE DÜZMECE “TERÖR” SUÇLAMASI

İşgalciler Kırımlı Müslümanları güya “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” ayrıca güya “şiddet kullanarak iktidarı ele geçirme girişiminde bulunmakla” suçlandı.

Daha sonra Kasım 2019’da Rusya’nın Rostov-na-Donu kentinde bulunan Güney Askeri Bölgesi Mahkemesi siyasi tutsakları Muslim Aliyev’i 19 yıl, İnver Bekirov’u 18,  Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk’u 12 yıl, Arsen Cepparov’u 7 yıl ve Refat Alimov’u 8 yıl hapis cezasına mahkum etti.

Emir Üsein Kuku
Kırım Tatar siyasi tutsak
Kırım Tatarları
Rus baskısı
Bunlara da bakın: