Kırım Tatar siyasi tutsak Seyran Hayredinov'un sağlık durumu kötüye gidiyor

Kırım
Ömer Kaya
03 Kasım 2021, 10:35
Ömer Kaya
03 Kasım 2021, 10:35

Rus esaretindeki Kırım Tatarlarının avukatı Edem Semedlayev, dün işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yasa dışı alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Seyran Hayredinov’u ziyaret etti. Siyasi tutsak Hayredinov’un hücrede sağlık durumunun kötüye gittiği kaydedildi.

Avukat Edem Semedlayev, Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrindeki Gözaltı Merkezi’nde “Dördüncü Bahçesaray grubu” üyesi, Kırım Tatar siyasi tutsak Seyran Hayredinov ile görüştü. Hayredinov’un göğüs ağrısından ve sağlık sorunlarından şikayetçi olduğu öğrenildi. Avukat Semedlayev, Seyran Hayredinov’un kalp rahatsızlığından dolayı sürekli ilaç kullanmak zorunda olduğunu dile getirdi.

Semedlayev, geçen ay Seyran Hayredinov’a akrabalarının gereken ilaçları temin ettiğini ve gözaltı merkezi yönetimi tarafından da bu ilaçların onaylandığını kaydetti. Avukat, Hayredinov’un tutukluluk şartlarına ilişkin, “Seyran küçük bir hücrede, her gün yürüyüşe çıkmıyor ve her hafta yıkanma imkanı yok. Böyle insanlık dışı koşullarda uzun süre kalmak, sağlığına büyük bir sıkıntı yaratır.” dedi.

TOPLU BASKINLAR SONUCU 7 KİŞİ ALIKONULDU

Bilindiği üzere, işgalci güçler 7 Temmuz 2020 tarihinde sabah erken saatlerde bir dizi eve baskın düzenlemişti. Baskınlar sonucu 7 kişi alıkonulmuştu. Ertesi gün işgalci mahkeme görme engelli Aleksandr Sizikov hakkında ev hapsi ve 6 Kırım Tatarı Alim Sufyanov, Seyran Hayredinov, Zekeriya Muratov, İsmet İbragimov, Vadim Bektimirov ve Emil Ziyadinov hakkında tutukluluk kararı almıştı. İşgalciler Kırım Tatarlarını Rusya Ceza Kanununun 205.5. maddesinin 1. ve 2. fıkrası uyarınca Rusya’da terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütü organize etmekle ve örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlamıştı.

İşgalci mahkeme Şubat 2021’de İbragimov’u, yasa dışı şekilde Akmescit’ten (Simferopol) Rostov-na-Donu’nun 1 numaralı tutukevine sevk etmeye kararı almıştı.