Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem Murasov'un sağlık durumu kötüleşti

Güncel
Anife Bilal
20 Eylül 2021, 19:01
Anife Bilal
20 Eylül 2021, 19:01

İşgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarlarından Rüstem Murasov’un sağlık durumunun kötüleştiği bildirildi. Avukat Emil Kurbedinov, tutukevinde çok kötü şartlar altında alıkonulan Murasov’a uygun sağlık bakımının yapılmadığını vurguladı.

Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem Murasov’un sağlık durumu kötüleşti. Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan avukat Emil Kurbedinov, Akmescit’teki tutukevinde sağlıksız koşullarda alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Rüstem Murasov’un sahip olduğu kronik rahatsızlığın kötüleştiğini bildirdi. Avukat, “Murasov ile görüştüğüm zaman bana 17 gün boyunca alıkonulduğu korkunç şartları anlattı. Pislikten ve psikolojik baskıdan dolayı kronik rahatsızlığı ağırlaştı. Hastalığı ayrıntılı anlatmayacağım. Ağır bir hastalık, zamanında ilaç alınmadığında hasta şiddetli ağrılar çekiyor” diye anlattı.

İLAÇLAR MURASOV’A ULAŞTIRILMIYOR

Avukat Kırım Tatarının ihtiyaç duyduğu ilaçların tutukevine iletildiğini ancak tutukevi yönetiminin ilacı Murasov’a ulaştırmadığını belirtti. İlacın tutukevi doktoru tarafından yazıldığını ve iki hafta önce tutukevine getirdiğini ancak Muratov’a hala iletilmediğini kaydeden Kurbedinov, “Bu tür eylemleri Murasov’a uygulanan baskı olarak değerlendiriyorum.” dedi.

TUTUKEVİ ŞARTLARI ÇOK KÖTÜ

Tutsakların çok kötü şartlarda alıkonulduğunu belirten avukat, “Tutukevi Katerina zamanında inşa edildi. Anladığım kadarıyla bina eskiden bir at ahırıydı. Hamamböcekleri, böcekler, bitler, sıçanlar var. Tuvalet yerine yerde bir delik var. Nemli, rutubetli bir ortam, hiçbir sağlık koşulları yerine getirilmiyor. Bu şartlar altında hastalığı ağırlaştı” diye aktardı.

SİYASİ TUTSAĞIN ANNESİ OĞLU İÇİN ENDİŞE DUYUYOR

Rüstem Murasov’un annesinin oğlunun alıkonulmasını çok zor atlattığını belirten avukat, “Annesine alıkonulduğu şartları anlatmamaya çalışıyorum. Rüstem benden bunu istedi. Hasta olduğunu da anlatmadım çünkü o zavallı çok zor durumda. 80 yaşında ve devamlı ağlıyor. Rüstem onun tek oğluydu” dedi.

BEŞ KIRIM TATARININ EVİNE BASKIN DÜZENLENMİŞTİ

Beş Kırım Tatarının, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde alıkonulduğu belirtilmişti.  Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki işgalci güçler, 17 Ağustos 2021 tarihinde sabah erken saatlerde 5 Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. Aramalardan sonra evlerine baskın düzenlenen Kırım Tatarları Raif Fevziyev, Cebbar Bekirov, Zaur Abdullayev, Rüstem Tairov, Rüstem Murasov alıkonuldu.

Kremlin kontrolündeki işgalci mahkemelerin 17 Ağustos’ta aldıkları kararlara göre, Rüstem Tairov 11 Ekim 2021 tarihine kadar, Cebbar Bekirov 10 Ekim 2021’e kadar, Raif Fevziyev 12 Ekim 2021 tarihine kadar tutuklu kalacak. 

İşgalcilerce alıkonulan Kırım Tatarları hakkında ne biliniyor?

Akmescit (Simferopol) bölgesine bağlı Mamak (Strogonovka) köyünde Kırım Tatar imamı Raif Feyziyev, 41 yaşında. Kırım Tatar siyasi tutsaklara destek vermek için düzenlenen dua merasimlerinde imamlık yaptı ve siyasi tutsaklarının dava duruşmalarına katılıyordu. Siyasi tutsakların çocukları için başlatılan “Kırım Çocukluğu” girişimi çerçevesinde, erkek çocuklar için etkinlikler organize ediyordu.

Balıklava bölgesindeki Şuli (Ternovka) köyünde yaşayan Kırım Tatarı Cebbar Bekirov, 51 yaşında. Siyasi tutsaklara destek vermek için dava duruşmalara, dua merasimlerine katılım gösterdi ve siyasi tutsaklarının ailelerine destek veriyordu.

Akyar bölgesindeki Belbek (Fruktovoye) köyünde yaşayan Kırım Tatarı Rüstem Murasov, 49 yaşında. Murasov, dün karar duruşmalarının yapıldığı 5 Kırım Tatar siyasi tutsağa (Aluşta Grubu) destek vermek için Rusya’daki Rostov-na-Donu kentindeydi. Bu gece saat 3’te evine döndü birkaç saat sonra ise işgalci güçler, evine baskın yaptı. Siyasi tutsaklara destek vermek için düzenli olarak dava duruşmalarına katılıyordu.

Bahçesaray bölgesindeki Zalanköy’de (Holmovka) yaşayan Kırım Tatarı Zaur Abdullayev, 48 yaşında. Kırım Tatar aktivist düzenli olarak siyasi tutsakların dava duruşmalarına, siyasi tutsaklar için düzenlenen dua merasimlerine katılıyordu. Düzenlenen yardım kampanyalarında aktif olarak yer alıyordu.

Akyar bölgesindeki Povorotnoye köyünde yaşayan Rüstem Tairov 51 yaşında. Kırım tatar aktivist, siyasi tutsakların dava duruşmalarına, siyasi tutsaklar için düzenlenen dua merasimlerine düzenli olarak katılıyordu. Tutukevlerine alıkonulan siyasi tutsaklar için gıda ve kıyafet gönderimleri organize ediyordu.