Kırım Tatar siyasi tutsak Emir Üsein Kuku özel denetim altına alındı

Haberler
Anife Bilal
15 Eylül 2021, 17:47
Anife Bilal
15 Eylül 2021, 17:47

Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde mahkum edilen Kırım Tatar insan hakları savunucusu Emir Üsein Kuku ve diğer Kırım Tatar siyasi tutsakların özel denetim altına alındığını öğrenildi.

Kırım Tatar siyasi tutsak Emir Üsein Kuku’nun eşi Meryem Kuku, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, düzmece suçlamalar çerçevesinde 12 yıl hapis cezasına çarptırılan eşinin tutulduğu cezaevinde, özel denetim altına alındığını bildirdi. Dün eşiyle telefonda görüştüğünü anlatan Meryem Kuku, “Eşim, Salavat kenti 16 numaralı cezaevi yönetiminin kendisini ‘cezaevi personeline saldırmaya eğilimli mahkum’ olarak özel denetim altına aldığını anlattı. Neden denetim altına alındığını, bunun için bir sebep verdi mi, cezaevi personeline saldırıda bulundu mu sorduğunda, şahsi olarak kendine karşı bir suçlama yapılmadığını bildirildi. Söz konusu kararın, başka cezaevinde bir personelin öldürülmesi nedeniyle Rusya Ceza Kanunu 205. maddesi (terörizm eylemi)  çerçevesinde mahkum edilen herkesin denetim altına alındığı aktarıldı” diye bildirdi.

ÖZEL DENETİM BAHANESİYLE ALIKONULMA ŞARTLARI KATILAŞTIRILABİLİR

Meriyem Kuku, Salavat kenti 16 numaralı cezaevinde alıkonulan tüm Kırım Tatar siyasi tutsakların da özel denetim altına alındığını belirterek, “Eşim bu bahanenin bir provokasyon amacıyla kullanabileceği konusunda endişeli. Ayrıca ‘özel denetim’, mahkumların sıkı gözaltı koşulları altına alınması veya tek kişilik hücreye yerleştirilmesi için bir bahane olarak kullanılabilir. Ayrıca bu tür mahkumların erken salıverilme hakkı iptal edilebilir” açıklamasını yaptı.

KUKU’YA TERÖR ÖRGÜTÜ SUÇLAMASI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlileri, 2016 yılının 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da “terör örgütüne” mensup oldukları şüphesiyle birçok kişinin evinde arama yaptı. Yapılan aramalar sırasında birçok kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların bir kısmı aynı gün serbest bırakılırken, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk, Enver Bekirov ve Muslim Aliyev mahkemeye çıkarıldı.

12 Şubat 2016’da işgalci “mahkeme” sözde “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” suçlanan Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev hakkında tutuklama kararı aldı.

8 Nisan 2016 tarihinde Rus kolluk kuvvetlerince, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Yalta bölgesi Kızıltaş (Krasnokamenka) köyünde aramalar düzenlendi; aramalar sonra Kırım Tatarları Refat Alimov ve Arsen Cepparov tutuklanmıştı. İki Kırım Tatarın davası daha önce alıkonulan Enver Bekirov, Emir Üsein Kuku, Vadim Siruk ve Muslim Aliyev’in davasıyla birleştirilmişti.

İşgalciler Kırımlı Müslümanları güya “terör örgütünün faaliyetlerine katılmakla” ayrıca güya “şiddet kullanarak iktidarı ele geçirme girişiminde bulunmakla” suçlandı.

Kasım 2019’da Rusya’nın Rostov-na-Donu kentinde bulunan Güney Askeri Bölgesi Mahkemesi siyasi tutsakları Muslim Aliyev’i 19 yıl, İnver Bekirov’u 18,  Emir Üsein Kuku ve Vadim Siruk’u 12 yıl, Arsen Cepparov’u 7 yıl ve Refat Alimov’u 8 yıl hapis cezasına mahkum etti.