Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Smailov, bir aydır göz muayenesi olamıyor!

Kırım
Feride Useinova
07 Şubat 2020, 12:44
Feride Useinova
07 Şubat 2020, 12:44

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Edem Smailov, Rostov-na-Donu’daki ceza evinde bir aydır göz muayenesi olamıyor.

Edem Smailov’un gözlerinin iyi görmediğini ve gözlük kullanması gerektiğini ifade eden avukatı, “Akrabaları ona gözlüklerini gönderemiyor. Gözlük alabilmesi için Edem’in göz muayenesi olması gerekiyor. Bir ay önce gerekli kontroller için dilekçe yazdım. Ancak, henüz onlardan bir cevap gelmedi.” ifadelerini kullandı.

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARININ EVİNE BASKIN

21 Mayıs 2018 tarihinde Bahçesaray’da bazı Kırım Tatarlarının evine baskın düzenledi. Baskınlardan birinin Kırım Dayanışması sivil toplum teşkilatı aktivisti Server Mustafayev’in evine, diğer baskının ise Kırım Tatarı Edem Smailov’un evine düzenlendiği bildirildi.

Bahsi geçen Kırım Tatarlarının, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir teşkilatının üyesi olmakla suçlandığı ileri sürüldü. Böylece Server Mustafayev ve Edem Smailov’a karşı açılan davaların Bahçesaray’da alıkonulan Kırım Tatarlarına karşı açılan “Hizb’ut Tahrir Davasına” eklendiği söylendi.

SÖZDE MAHKEME KIRIM TATARLARINI TUTUKLADI

Akmescit’in Kremlin kontrolündeki sözde Kiev Bölge Mahkemesi, 22 Mayıs 2018 tarihinde yaptığı duruşmada, Server Mustafayev’in ve Edem Smailov hakkında tutuklama kararı çıkardı.