Kırım Tatar siyasi tutsak Cemadenov'a art arda hücre cezası!

Güncel
Anife Bilal
23 Mart 2020, 14:00
Anife Bilal
23 Mart 2020, 14:00

Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nin Salavat şehrindeki cezaevinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Emil Cemadenov’un hücre cezasına gönderildiği bildirildi.

Kırım Dayanışması teşkilatına açıklama yapan Emil Cemedenov’un eşi Liana Belalova, “Emilin cezaevinden yaptığı ilk resmi aramasıydı. Salavat kentinin 16 numaralı cezaevinde tutuluyor. Şu an hücre cezasında bulunuyor. Bu ikinci hücre cezası. Daha önce sağlık durumu kötü olduğu için sabah sporu yapmayı reddetmişti ve bu yüzden 20 günlük hücre cezası almıştı. Şimdi diğer ceza biter bitmez ikinci ceza verildi.” diye anlattı.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.