Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov: Zorunlu psikiyatri muayenesini kasıtlı işkence olarak görüyorum

21 Ocak 2020, 13:12

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsak Remzi Bekirov, zorunlu psikiyatri muayenesi sırasında bir ay boyunca iki cinayet zanlısıyla bir odada tutulduğunu anlattı.

Kırım Dayanışması, Facebook üzerinden Remzi Bekirov’un durumunu paylaştı. Kırım Tatar siyasi tutsak Bekirov, “Genelde bu tip hastanelere (akıl sağlığı hastanesi) psikolojik rahatsızlığı olan insanlar yatırılıyor. Ben daha önce böyle düşünüyordum ve sağlıklı insanların da oraya gönderildiğini bilmiyordum. Ben de bu insanların arasına düştüm.” ifadeleri ile paylaştı.

Neredeyse tüm Kırımlı siyasi tutsakların bu gibi aşağılayıcı muamelelere maruz kaldığını belirten Bekirov, kendisinin siyasi tutsak Rüstem Seythalilov ile birlikte 27 Kasım 2019 tarihinde Akmescit Merkez Psikiyatri Hastanesinin 15. bölümüne yerleştirildiğini bildirdi.

Kırım Tatar siyasi tutsak Remzi Bekirov, tutukevinden psikiyatri hastanesine götürülmesiyle ilgili, “Tabii ki yanımıza hiçbir eşya almadık. Sadece üstümüzde olan eşyalar ve ayakkabıyla, sabun, diş fırçası, tuvalet kağıdı olmadan psikiyatri hastanesine düştük.” ifadelerini kullandı.

“SANKİ BİRİ BİZİ GÖZETLİYOR ŞOVUNUN BİR PARÇASISIN”

Akıl hastanesinde bulunmasının tek olumlu tarafının güneş ışığı ve gökyüzünü görebilmesi olduğunu ifade eden siyasi tutsak, “Tutulduğum odanın ana odağı tavana asılmış izleme kamerasıydı. Kamera hem görüntü hem de sesi kaydediyordu. Sanki Biri Bizi Gözetliyor şovunun bir parçasısın.” değerlendirmesinde bulundu.

“KASITLI İŞKENCE OLARAK GÖRÜYORUM”

Psikiyatri muayenesi sırasında iki cinayet zanlısıyla aynı odada tutulduğunu vurgulayan Bekirov, “Bir ay sonra ‘akıl sağlığı yerinde’ teşhisiyle tutukevine geri gönderildim… Ben, zorunlu psikiyatri muayenesini kasıtlı işkence ve onurumun aşağılanması olarak görüyorum. Gerçekten akıl rahatsızlığı olan insanlar arasında 24 saat izleme altında tutulmak sağlıklı bir insanın hoşuna gidebilir mi?” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatarlarına baskı
psikiyatri muayene
Remzi Bekirov
Bunlara da bakın: