Kırım Tatar siyasi tutsak Abiltarov’un tıbbi yardıma ihtiyacı var

25 Temmuz 2020, 15:20

Rus baskı mekanizması Kırım Tatar siyasi tutsakları sağlıksız koşullarda alıkoymayı sürdürüyor.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladıkları sözde “Hizb-ut Tahrir davası” kapsamında yargılanarak mahkum edilen Rüstem Abiltarov’un sağlık durumu kötüleşiyor. 

Rusya’nın Stavropol Bölgesindeki 1 no’lu Cezaevinde tutsağı ziyaret eden Avukat Sergey Legostov Kırım Dayanışmasına yaptığı açıklamada, “Cezaevinde tutulma koşulları nispeten normal. Tek sorun Rüstem’in sağlık durumu. Tıbbi muayene ve doktorlara ihtiyacı var. Sağlık durumu kötüleşiyor. Bu nedenle Rüstem daha önce dile getirdiğim üç aşamadan geçmek istiyor.” ifadeleri kullandı. 

Avukat ayrıca, Rüstem Abiltarov’un 4 yıldan fazladır tutuklu bulunduğunu hatırlattı. 

RUS MAHKEMESİ 4 KIRIM TATARINI MAHKUM ETMİŞTİ

Rusya mahkemesi, işgali altındaki Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir davası” çerçevesinde 2016 yılında Bahçesaray’da tutuklanan Kırım Tatarları Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov (Birinci Bahçesaray Grubu) hakkında hapis cezası kararı almıştı.

Rus mahkemesi, Enver Mamutov hakkında 17 yıl hapis cezası ve bu cezanın tamamlanmasının ardından bir buçuk yıl süreyle özgürlüğü kısıtlama kararı çıkarmıştı.(Özgürlüğün kısıtlanması; ev hapsi, ikamet yerinin izinsiz değiştirilememesi, seyahat özgürlüğünün kısıtlanması gibi hükümleri içeriyor)

Diğer Kırım Tatarları Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov hakkında ise 9’ar yıl hapis cezası ve birer yıl özgürlüğü kısıtlama kararı alınmıştı.

Daha sonra dört siyasi tutsağın  temyiz başvuruları inceleyen Rusya Yüksek Mahkemesi aldığı kararla; Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov hakkında alınan hapis cezaları üçer ay kısaltmıştı.

Mahkeme, Enver Mamutov hakkında alınan 17 yıl hapis cezasını 16 ay 9 aya, Zevri Abseitov, Remzi Memetov ve Rüstem Abiltarov hakkında alınan 9 yıl hapis cezasını 8 yıl 9 aya düşürmüştü.

Kırım
Rüstem Abiltarov
siyasi tutsaklar
Bunlara da bakın: