Kırım Tatar siyasi tutsak Abdullayev, yine hücre cezasına gönderildi

Haberler
Anife Bilal
05 Ocak 2021, 11:41
Anife Bilal
05 Ocak 2021, 11:41

Kremlin yönetimi, Kırım Tatar siyasi tutsaklara zulmetmeye devam ediyor. Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde, 16,5 yıl hapis cezasına mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in yine hücre cezasında tutulduğu bildirildi.

Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva, 4 Ocak 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, oğlu Teymur Abdullayevin hücre cezası süresinin 15 gün daha uzatıldığını duyurdu. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan acılı anne oğlunun neredeyse bir senedir hücre cezasında tutulduğuna dikkat çekti. Oğlu Abdullayev’in hücre cezası suresinin, 1 Ocak 2021 tarihinde sona ermesi gerektiğini bildiren Dilara Abdullayeva, “Oğlumdan haber alamadığım için yerli avukattan Teymur’u ziyaret etmesini istedim. 4 Ocak’ta avukat cezaevine gidiyor ve orada cezaevi yönetiminin resmi olarak 11 Ocak 2021 tarihinde çalışmaya başlayacağını öğreniyor… Avukata kimi ziyaret etmeye geldiğini sorduklarında Teymur’a yine 15 gün hücre cezası verildiği ortaya çıkıyor.” diye kaydetti.

1 YILDIR HÜCREDE TUTULUYOR

Oğlunun koronavirüs hastalığını geçirdikten hemen sonra hücre cezasına gönderildiğini vurgulayan Abdullayeva, “Teymur neredeyse bir yıldır cezaevinde. Cezaevine sevk edilir edilmez hücre cezasına gönderildi. Yani hücre cezasında neredeyse bir yıl geçirdi. Sadece bir ay özel gözetim altında tutuldu. Bir gün aynı pozisyonda oturmayı deneyin ve bunu 100 ile çarpın… Teymur ise 300 gündür bu durumda bulunuyor!” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA OMBUDSMANI DENİSOVA’DAN TEYMUR ABDULLAYEV’E ACİL YARDIM ÇAĞRISI

Daha önce Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in  hasta olmasına rağmen hücreye atılmasını kınadığı ve tutsağa acil tıbbi yardım sağlanması talebiyle Rusya Federasyonu İnsan Hakları Yetkilisi Tatyana Moskalkova’ya başvurduğu bildirilmişti.

TEYMUR ABDULLAYEV’İN ANNESİNDEN YARDIM ÇIĞLIĞI

Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva, daha önce de sağlık durumunun kötüleşen oğlunun tedavi altına alınmak yerine hücre cezasına atıldığına dikkat çekmişti. Abdullayeva, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları, insan hakları örgütleri, Rusya ve Ukrayna insan hakları yetkililerini oğluyla ilgili durumun çözülmesi konusunda yardımcı olmaya çağırmıştı.

Ayrıca, Kovid-19 belirtileri olan oğlunun hastane yerine hücreye atıldığını duyuran Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in annesi Dilara Abdullayeva, Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’e seslendi. Dilara Abdullayeva, Cumhurbaşkanına seslenişte, “Bu anneni çığlığını duyun, oğlum ölüyor” ifadelerini kullandı.

KIRIM TATARLARINA İŞGALCİLERİN BASKI VE ALIKOYMALARI BİTMEK BİLMİYOR

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.