Kırım Tatar şair Rüstem Ali hayatını kaybetti

Haberler
Zera Kırımlı
09 Kasım 2020, 14:27
Zera Kırımlı
09 Kasım 2020, 14:27

Kırım Tatar halkına mâl olmuş ünlü “Milletim Kırım” şarkısının söz yazarı Rüstem Ali vefat etti.

Kırım Tatar şair Rüstem Ali, 6 Kasım 2020 tarihinde 85 yaşında Kırım’da hayata gözlerini yumdu. 

Rüstem Ali’nin cenazesi, 7 Kasım Cumartesi günü, İslâm Terek (Kirovske) bölgesi Cuma Eli (Prıvitne) köyünde toprağa verildi.

İSLAM TEREK BÖLGESİNDE TOPRAĞA VERİLDİ

Rüstem Ali, 26 Aralık 1936 tarihinde Sudak’ta dünyaya geldi. 8 yaşındayken ailesiyle birlikte Özbekistan’a sürgün edildi. 1958 yılında Samarkand Ticari Yüksek Okulundan mezun olan Rüstem Ali 1974 yılına kadar ticaret alanında çalıştı. Fakat edebiyat ve gazeteciliğe duyduğu merak galip geldiği için 1973 yılında Rüstem Ali Taşkent Devlet Üniversitesinin Gazetecilik Fakültesinde eğitim almaya başladı. Aynı yıl “Lenin Bayrağı” isimli Kırım Tatar gazetesine muhabir olarak işe alındı. 1989 yılında Rüstem Ali Kırım’a taşındı. Kırım’da ilk yıllarda sovhozda (Sovyetler’de devlet eliyle yönetilen tarım işletmesi) çalışmak zorunda kaldı. Daha sonra Rüstem Ali Sudak’ta “Sudak Sesi” gazetesini yayınlamaya başladı ve uzun yıllar boyunca gazetenin baş editörlüğünü yaptı.

Rüstem Ali; “Tanıdık Nağmeler” (Tanış Nağmeler), “Selviler Ebedi Yaşar” (Selbiler Ebediy Yaşaylar)” kitaplarını ve “Dönemeçte” (Buruluşta) isimli romanı yazdı.

Sözleri Rüstem Ali’ye ait “Milletim Kırım” şarkısı Kırım Tatarlarının bir nevi marşına dönüştü.