Kırım Tatar ressam Zarema Trasinova 80 yaşında

23 Aralık 2019, 16:38

Ünlü Kırım Tatar ressam Zarema Trasinova 80. yaşını kutladı.

Zarema Trasinova’nın 80. doğum yıl dönümü dolayısıyla Akmescit’teki Yeşil Ada salonunda kutlama etkinliği düzenlendi. Halkının sevgisini kazanan ünlü ressamının doğum günün kutlamak için çok sayıda davetli etkinliğe katılım sağladı.

Etkinlik kapsamında Kırım Tatar ressam Zarema Trasinova’nın hayatının anlatıldığı bir belgesel gösterildi. Ayrıca ünlü Kırım Tatar sanatçıları; Rustem Memetov, Zarema hanım, Server Kakura, Asiye Saale, Edip Asanov, Afize Kassara, Mayye Anafiyeva, Safiye Denişayeva, Elvira Sarıhalil sahne aldı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Zarema Trasinova’ya KTMM tarafından verilen diplomayı takdim etti.

ZAREMA TRASİNOVA

Zarema Trasinova 17 Aralık 1939 tarihinde Akmescit kentinde dünyaya geldi. 2. Dünya Savışı başladığı zaman Trasinova’nın babası, Kırım Tatar tiyatronun sanatçısı Abduraman Cemilev savaşa çağrıldı. 18 Mayıs 1944 tarihinde Zarema hanım ve annesi tüm Kırım Tatar halkıyla birlikte yarımadadan sürüldü. Sürgün günü Zarema hanımın küçük kardeşi Osman yatılı çocuk yuvasında bulunuyordu Rus askerleri ise annesine çocuğunu yuvadan almaya izin vermediler. Sürgünden bu yana küçük kardeşini bulmaya çalışan ve aramaya devam eden Zarema hanım bunun için tüm ilgili makamlara müracaatta bulundu.

Küçüklükten beri resim yapmaya seven Zarema Trasinova Taşkent’teki P. Benkov Sanat Okulu ve İ.Ostrovskiy Taşkent Tiyatro ve Sanat Enstitüsünde eğitim aldı. Öğrencilik zamanında Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Ali Trasinov ile evlendi ve bir kız çocuğu doğurdu. Her zaman milli hareketinin ön saflarında bulunan Ali Trasinov bir protesto mitingi sırasında polis tarafından yakalanıp vahşice dövülüyor. Başından aldığı darbeler sonucu kanser olan Ali Trasinov kısa bir süre sonra vefat etti.

Yıllar sonra Zarema Trasinova’nın yolu daha önce birlikte eğitim gördüğü ressam Alim Üseinov ile kesişiyor. Hayatlarını birleştiren iki ressam yaklaşık 50 senedir birlikte geçirdi.


doğum günü
Kırım Tatarları
Zarema Trasinova
Bunlara da bakın: