“Kırım Tatar Milli Hareketinin Tarihi” isimli animasyon dizisi YouTube’ta yayımlandı

Haberler
Anife Bilal
30 Kasım 2021, 13:53
Anife Bilal
30 Kasım 2021, 13:53

Video paylaşım platformu YouTube’ta, Kırım Tatar milli hareketinin tarihi anlatan bir animasyon dizi filmi yayımlandı. Beş bölümden oluşan dizi 18 Mayıs 1944 Sürgünü’nden başlayarak 2000’li yıllara kadar olan dönemi kapsıyor.

Kasım 2021 itibarıyla YouTube’ta, beş bölümden oluşan “Kırım Tatar Milli Hareketinin Tarihi” isimli animasyon dizisi yayımlandı. Kırım Tatarlarının ana vatanlarına dönmek için yürüttüğü barışçıl mücadelesini konu alan dizi 1944 Sürgünü’nden başlayarak 2000’li yıllara kadar olan dönemi kapsıyor. Kırım Haber Ajansına (QHA) konuşan dizi senaristi ve yapımcısı Naciye Femi, dizi çekme fikrinin geçen sene ortaya çıktığını belirtirken, “Siyaset uzmanı Lenara Dilber ile, barışçıl mücadele sürdüren ve başarılı olan Kırım Tatar milli hareketi fenomeni hakkında konuşuyorduk. Bize göre bu fenomen unutulmaya başladı. Bugün milli hareket gelişiminin yeni aşamasına giriyor. Maalesef gençlerden çoğu bu tarihi bilmiyor.” dedi.

Daha çok gence ulaşmak amacıyla animasyon formatını seçmeye karar verdiklerini aktaran Femi, “Bu dizide, Kırım Tatar milli hareketi emektarlarından alınan birçok benzersiz fotoğraf ve video kayıtlar kullanıldı, yaratıcılık, bazen espri kullandık. Fakat tabii ki bu konunun çok zor bir konu olduğunu anlıyoruz.” diye belirtti.