Kırım Tatar Milli Hareketi emektarları: Siyasi tutsakları derhal serbest bırakın!

Haberler
E. K.
28 Aralık 2020, 18:33
E. K.
28 Aralık 2020, 18:33

Kırım Tatar Milli Hareketi emektarları, işgalcilerce düzmece dava çerçevesinde 13 ila 19 yıl hapis istemiyle yargılanan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Ayder Cepparov, Enver Omerov ve Riza Omerov’un (Karasubazar Grubu) serbest bırakılmasını talep etti. Emektarlar, siyasi tutsakların, iddia edilen suçları işlemediklerini bildiklerini kaydetti.

Kırım Tatar Milli Hareketi emektarları, işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladıkları “Hizb-ut Tahrir davasında” alıkonulan ve haklarında, 13 ila 19 yıl hapis cezaları istenen Kırım Tatar siyasi tutsaklar; Ayder Cepparov, Enver Omerov ve Riza Omerov’un (Karasubazar Grubu) serbest bırakılmasını istedi ve Kırım’da Müslümanlara karşı takibattan duyduğu öfkeyi dile getirdi.

“SİYASİ TUTSAKLARI AİLELERİNE GERİ VERİN”

Kırım Dayanışması birliği tarafından yayımlanan video mesajda, Kırım Tatar Milli Hareketi emektarları, “Öfkemizi ifade ediyor ve bu gençler de dahil olmak üzere bu devletin (Rusya) 2014’ten beri hapse atmaya başladığı tüm mahkumların, derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Hepsini serbest bırakın ve hepsini ailelerine geri verin! Talebimize sağduyuya sahip tüm insanların katılacağı kanaatindeyiz.” ifadelerini kullandı.

“SİYASİ TUTSAKLARIN İDDİA EDİLEN SUÇLARI İŞLEMEDİĞİNİ BİLİYORUZ”

Kırım Tatarlarına yöneltilen suçlamanın asılsız olduğunu kaydeden Milli Hareket emektarları, suçlamaların kimsenin görmediği “gizli tanıkların” ifadelerine, hayali isimlere ve bir grup Müslümanı, terörizmle suçlayan bir veya iki soruşturma görevlisinin ifadesine dayandığını belirtti. Açıklamada, “Onların (siyasi tutsakların) insanlığa, kişinin özgürlüğüne, vatandaşların özgürlüğüne karşı bu eylemleri işlemediklerini biliyoruz.” denildi.

3 KIRIM TATARI HAZİRAN 2019’DAN BERİ ALIKONULUYOR

Rus işgali altındaki Kırım’da 10 Haziran 2019 tarihinde işgalci güçler sabah saatlerinde beş farklı adrese baskın düzenlemişti. Karasupazar (Belogorsk) şehrindeki baskından sonra Enver Omerov, oğlu Riza Omerov ve Ayder Cepparov alıkonulmuştu.

İşgalciler, Mart 2020’de uluslararası hukuku ihlal ederek Kırım Tatar siyasi tutsakları, işgal edilen Kırım’dan yasa dışı olarak Rusya’ya sevk etmişlerdi.

13 İLA 19 YIL HAPİS İSTEMİ

Rostov-na-Donu kentindeki Güney Bölge Askeri Mahkemesinde, 22 Aralık 2020 tarihinde Kırım Tatar siyasi tutsaklar Ayder Cepparov, Enver Omerov ve Riza Omerov’un (Karasubazar Grubu) dava duruşması görüldü. Dava duruşmasında Rus savcı, üç Kırım Tatar siyasi tutsak hakkında talep ettiği cezayı açıkladı.

İddia makamı Enver Omerov için 19 yıl hapis ve tahliye edildikten sonra 1 yıl 9 ay denetimli serbestlik cezası, Riza Omerov (Enver Omerov’un oğlu) için 13 yıl hapis ve tahliye edildikten sonra 6 ay denetimli serbestlik cezası, ayrıca Ayder Cepparov için 18 yıl hapis ve tahliye edildikten sonra 1 yıl 2 ay denetimli serbestlik cezası talep etti.

KIRIM TATAR AKTİVİSTLERE VE BAĞIMSIZ GAZETECİLERE BASKI

Rusya 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada düzenli olarak sivil aktivistlerin, bağımsız gazetecilerin, Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin ve Kırım Tatar Milli meclisi üyelerinin evlerine aramalar düzenliyor. İşgalci yönetim, böylelikle baskı uygulayarak Rus işgaline karşı çıkan herkesi susturmaya çalışıyor.