Kırım Tatar Milli Hareketi emektarları Aksyonov’un özür dilemesini istiyor!

Haberler
Elvina Khalilova
09 Temmuz 2020, 21:38
Elvina Khalilova
09 Temmuz 2020, 21:38

Kırım Tatar Milli Hareketi emektarları, siyasi tutsakların akrabaları ve aktivistler, sözde Kırım Bakanlar Kurulu binasının önünde Kırım’ın sözde başkanı Sergey Aksyonov’un onların karşısına çıkıp, daha önce Facebook sayfasında Kırım Tatarlarının evlerine yapılan baskınlardan dolayı Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlilerine teşekkür ettiği için özür dilemesini talep etti.

AKSYONOV ÇOK YOĞUN YALANI

Ancak işgalci yetkili, Kırım Tatarlarının karşısına çıkmadı. Onun yerine sözde Kırım Parlamentosu Milliyetlerarası İlişkiler Komitesi Başkanı Albert Kangiyev çıktı. 

Kırım Tatarlarına yapılan zulüm ile Aksyonov’un hiçbir alakası olmadığını iddia eden işbirlikçi Kangiyev, işgalci başkanın çok yoğun olduğu için Kırım Tatarının yanına çıkmayacağını belirtti. 

“BİZİ BEĞENMEYEN BİLETİNİ ALIP GELDİĞİ YERE GİDEBİLİR”

Kırım Dayanışmasına göre, Kangiyev, Aksyonov’un gelen aktivistlerden 3-5 kişiyi odasına davet ettiğini söyledi, ancak aktivistler bunu reddetti. 

Kırım Dayanışması’na açıklamalarda bulunan siyasi tutsaklar Osman ve Seytumer Seytumerovlar’ın babası, tarihçi, Bahçesaray Tarih ve Kültür Milli Parkı Anıt Koruma Dairesi eski Başkanı Şükri Seytumerov “Bu kişinin Kırım Tatarlarından özür dilemesini istiyoruz. 1944 yılında Kırım Tatar sürgününü bir hata olduğunu kabul etmeleri 50 yıl sürdü. Çocuklarımızın suçsuz olduğunu ve yasa dışı olarak hapse atıldıklarını duymak için daha 50 yıl beklemek istemiyoruz. Tarih, bu gibi olayların ilk kez olmadığını gösteriyor. Kırım başkanından hatasını kabul ettiğini duymak ve ileride bu gibi şeyleri önlemek için buraya geldik. Bunu bir tehdit olarak görüyoruz. Kırım Tatar  halkının bir kısmı veya tamamının yarımadayı terk etmesini istiyorlar. Biz buraya yaşamak için geldik. Birileri bunu beğenmiyorsa, biletlerini alıp geldikleri yere gitsinler.”  ifadelerini kullandı.

Eylem katılımcıları ile sözde yetkili arasında tartışmalardan sonra herkes dağıldı.

AKSYONOV BASKINLAR İÇİN FSB’YE TEŞEKKÜR ETMİŞTİ

Daha önce, Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde başkanı Sergey Aksyonov’un, 7 Temmuz’da Kırım Tatarlarının evlerine yapılan baskınlardan dolayı Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) görevlilerine teşekkür ettiği bildirilmişti.