Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Eldar Şabanov hayatını kaybetti

Kırım
Anife Bilal
17 Ocak 2020, 13:43
Anife Bilal
17 Ocak 2020, 13:43

Kırım Tatar milli hareketi emektarı Eldar Şabanov vefat etti.

Kırım’ın Karasubazar kentinde yaşayan 79 yaşındaki Eldar Şabanov ağır hastalık sonucu bugün, 17 Ocak 2020’de hakkın rahmetine kavuştu.

Eldar Şabanov, 24 Mayıs 1940’ta Yalta’nın Mishor kasabasında dünyaya geldi. Dört yaşındayken ailesi tüm Kırım Tatar halkıyla birlikte Kırım’dan sürüldü. Ailesi Özbekistan’ın Bekabad kentine yerleştirildi. Bu kent 1956-60. yıllar arasında Kırım Tatarlarının geri dönüş için yürüttükleri mücadelenin merkezi oldu.

Yirmili yaşlarda Eldar Şabanov Kırım Tatar milli hareketinin saflarına katılıyor. Milli hareket temsilcilerinin organize ettiği toplantı, eylemler ve mitinglere katılıyor.

Kırım Tatar milli hareketinin tarihinde Kırım Tatar Sürgününün kurbanlarını anmak için ilk siyah matem bayrağını 17 Mayıs 1966 tarihinde Bekabad kenti Kültür Merkezinin duvarında asan aktivistlerden biri de Eldar Şabanov idi.

Şabanov ve ailesi 1969 yılında Kırım’a ilk dönen Kırım Tatarlar arasındaydı. Ev bulmak için tüm Kırım yarımadasını dolaştı ama Kırım Tatarlarına ev satmak yasaktı. Karasubazar kentine yerleşmeye karar veren Şabanov iki ay sonra ikamet rejimi ihlali nedeniyle tutuklandı. Beş ay sonra Şabanov Kırım’dan sürülerek iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Eldar Şabanov birçok kez tutuklandı, hapse atıldı ancak serbest bırakıldıktan sonra Kırım Tatar milli hareketinin saflarına geri döndü.

1991 yılında Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi olarak seçilen Eldar Şabanov hayatının son günlerine kadar milli harekete iştirak etti.