Kırım Tatar Milli Hareket emektarı 82 yaşındaki Ayşe Seytmuratova, Rus işgalciler tarafından alıkonuluyor

08 Kasım 2019, 23:40

Rusya işgali altındaki Kırım idari sınırındaki Çaplınka kontrol noktasında Kırım Tatar Milli Hareketi emektarı 82 yaşındaki Ayşe Seytmuratova, işgalciler tarafından alıkonuluyor. 

ÇUBAROV’DAN İLK AÇIKLAMA

Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Refat Çubarov, olay hakkında şu bilgileri paylaştı: “Kırım idari sınırındaki Çaplınka kontrol noktasında Rus işgalciler Sovyet muhalifi, gazeteci, tarihçi, Kırım Tatarı Milli Hareketi’nin emektarı, 82 yaşındaki efsanevi Ayşe Seytmuratova’yı alıkoydu. Kırım Tatar Milli Meclisi şu anda Ayşe Abla ile irtibat kurmak ve ona yardımcı olmak için tedbirler alıyor.”

MUSLİMOVA: “ONA NE OLDUĞUNU BİLMİYORUZ”

Kırım Tatar aktivist, gazeteci Ediye Muslimova, Facebook sayfasından alıkonulma işlemine yönelik şu açıklamaları yaptı: “Ayşe Seytmuratova’nın gittiği otobüs sınır noktasında bir saatten fazla tutuldu. Herkesin geçmesine izin verildi, ancak Amerikan pasaportu olduğu nedeniyle onu geçirmediler. Gece yalnız başına, telefonsuz. Ona ne olduğunu bilmiyoruz.”

KIRIM TATAR MİLLİ HAREKETİ EMEKTARI AYŞE SEYTMURATOVA KİMDİR?

Bu zarif ama güçlü kadının hayatının daimi zorluk ve sürekli mücadele içinde geçtiği biliniyor. Kırım Tatar milli hereketinin emektarlarından Ayşe Seytmuratova ilk kez 29 yaşındayken KGB (SSCB Devlet Güvenlik Komitesi) görevlileri tarafından tutuklandı. Seytmuratova, “etnik çekişmeyi kışkırtmaya yönelik iftira belgeleri hazırladığı, çoğalttığı ve yaydığı” şüphesiyle Moskova’da Lefortova hapishanesinde 7 ay tutuklu bulundu. Daha sonra aktivist Seytmuratova’ya 3 yıl şartlı hapis cezası verildi.

Ama tüm bu tedbirler Kırım Tatar aktivistini milli hareket faaliyetlerini sürdürmekten alıkoymadı. 3 yıl sonra Ayşe Seytmuratova tekrar tutuklandı, bu kez Seytmuratova, “Sovyet devlet düzenini gözden düşüren” belgeler hazırlama ve yayma şüphesinden dolayı tutuklandı. Seytmuratova, ikinci kez Mordovya’ya götürülerek orada üç sene tutuklu kaldı.

Serbest bırakılmasından sonra Ayşe Seytmuratova, Kırım’da kayda geçmeye çalışan Kırım Tatar ailelerine karşı takibatlar hakkında bilgi toplamaya başladı. Elde ettiği bilgiler, o dönemde Sovyet rejimi tarafından insan hakları ihlali olaylarını kayda geçiren “Güncel Olaylar Kroniği” adlı insan hakları bülteninde yayınlandı.

1970’lı yılların sonunda Ayşe Seytmuratova, ABD’ye göç etmek zorunda kaldı. Bu tarihten sonra Ayşe Seytmuratova, dünyanın farklı bölgelerini ziyaret ederek Kırım Tatar halkının zorlu kaderini anlattı. ABD’de “Özgürlük” ve “Amerika’nın Sesi” radyolarına görev yapmaya davet edilen Seytmuratova, Rusça, Özbekçe ve Azerice programlar sundu.

Daha sonra Ayşe Seytmuratova, İslam Konferansı Örgütü’nün (İslam İşbirliği Teşkilatı’nın eski adı) Londra (1980), Paris (Aralık 1980), ve Kuala Lumpur’daki (Kasım-Aralık 1981) 3 zirvesinde rapor sundu. 1980 yılında Seytmuratova, ABD Senatosu’nda da konuşma yapmış ve Beyaz Saray’a davet edilmişti.

Ayşe Seytmuratova, Magadan şehrinde tutuklu bulunan Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na uluslararası destek kampanyasını da organize etmişti.

1990’lı yıllarında Seytmuratova, vatan Kırım’a döndü ve Kırım Tatarlarına insani yardım sağlayan “Merhamet Evi” adlı hayır vakfını kurdu.

Kırım’ın 2014 yılının Mart ayında Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ayşe Şeytmuratova, Rusya Federasyonu Müftüsü’ne “Kırım Tatarları geleceklerini Ukrayna halkı ile birlikte inşa etmeli, sadece Ukrayna ile birlikte başarılı olacağız” diye seslenerek Rusya’nın Kırım’daki saldırgan eylemlerini de kınadı.

Ayşe Seytmuratova
Kırım
Kırım Tatar Milli Hareketi
Kırım Tatarları
REFAT ÇUBAROV
Rus işgalciler
Bunlara da bakın: