Kırım Tatar insan hakları savunucusu Abdureşit Cepparov’dan Ukrayna milletvekillerine Kırımlı siyasi tutsaklara destek verme çağrısı

Haberler
Anife Bilal
21 Ocak 2022, 12:31
Anife Bilal
21 Ocak 2022, 12:31

Kırım Tatar insan hakları savunucusu Abdureşit Cepparov, Ukrayna milletvekillerine, Rusya tarafından yasa dışı alıkonulan Kırımlı siyasi tutsaklar konusunu gündemde tutma çağrısında bulundu. Cepparov, “Ukrayna Parlamentosunda 400’dan fazla milletvekili var, onlar siyasi tutsakları himaye altına alabilir” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar insan hakları savunucusu Abdureşit Cepparov, Ukrayna milletvekillerini, Rus işgalci yönetim tarafından yasa dışı alıkonulan Kırımlı siyasi tutsaklarının ve ailelerinin çıkarlarını korumaya davet etti. Kırım Haber Ajansına konuşan Cepparov, “Kırım Platformu’ndan her bir ülke veya Ukrayna milletvekillerinden her biri en az bir siyasi tutsağı veya bir siyasi tutsağın ailesini himaye altına alırsa, bunun büyük bir yardımı olacaktır.” dedi.

KIRIMLI SİYASİ TUTSAKLAR KONUSU GÜNDEMDE TUTULMALI

Kırımlı siyasi tutsaklar konusunun gündemde tutulması gerektiğini ve her bir siyasi tutsağa özel ilgi gösterilmesi gerektiğini kaydeden insan hakları savunucusu, “Siyasi tutsakların isimlerini sık sık dile getirmeliyiz; sadece Hizb-ut Tahrir davası veya Bahçesaray Grubu ifadelerini kullanmamalıyız. Volodımır Baluh ve Oleg Sentsov alıkonulurken her yerde ve herkesi ağzından onların isimleri duyuluyordu. Ve sonuç ortada; şu an özgürler” diye belirtti.

86 KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK

Bilindiği gibi, Rus işgali altındaki Kırım’da siyasi nedenlerden ötürü 86’sı Kırım Tatarı olmak üzere 121 Ukrayna vatandaşının alıkonuluyor.